Ova kuća od prefabrikovanih panela od slame sastavljena je u rekordnom roku
Za ugradnju zidne površine od 120m² potrebno je 4 radnika i 5 dana. Pogledajte kako izgleda ova moderna a tradicionalna kuća sa zaobljenim strehama.
Sa pogledom na dolinu reke Berounke i gotički zamak iz 14. veka, objekat po imenu Casa De Mi Luna smešten je u češkom gradiću Karlštejnu, a dizajniran je za jednu argentinsko-češku porodicu koja je tražila predah od praške vreve.
Da bi čitav projekat bio izveden, bilo je potrebno da spoljna forma i izgled objekta budu u skladu sa lokalnim propisima, budući da se kuća nalazi na ivici rezervata prirode Češki kras, koji takođe nastoji da očuva lokalno građevinsko nasleđe.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Trapezoidna kuća od betona i stakla velikodušno otvorena prema pejzažu
- Biblioteka u biblioteci: Ovde se čuva sećanje na Milana Kunderu
Prizemlje organizovano oko drvenog stepeništa
Tako je kuća usklađena sa lokalnim narodnim jezikom – jednostavan simetrični dvovodni krov, zaobljena streha, tradicionalni zaobljeni glineni crep zvani „bobrovka“ i fasada od mešavine krečnog maltera i ariša.
Dizajn enterijera je, sa druge strane, otvoreniji i razigraniji u odnosu na tipičnu češku kuću, objasnile arhitekte iz prakse Studio Circle Growth, koja potpisuje ovaj projekat.
Gotovo potpuno otvoreno prizemlje organizovano je oko izuvijanog drvenog stepeništa. Stepenište suptilno razdvaja zone prizemlja, dok istovremeno stvara nežnu poroznost između njih.
Osnovna ideja pri izboru materijala je bila da se koristi što je više moguće prirodnih i lokalnih materijala.
Dve suprotstavljene, a simetrične prostorije na spratu, imaju istočnu i zapadnu orijentaciju, a obe ih karakteriše blago zasvođeni kosi plafon.
Unutrašnjošću dominiraju drvo i zemljani elementi uz kombinaciju tradicionalnih zelenih, plavih i terakota pločica.
„Osnovna ideja pri izboru materijala je bila da se koristi što je više moguće prirodnih i lokalnih materijala“ – navele su češke arhitekte.
Brza montaža na licu mesta
Međutim, ono što je specifično za ovaj objekat jeste da je on izgrađe od prefabrikovane slame i drvenih panela koji se brzo i na licu mesta montiraju. Paneli su sa unutrašnje strane malterisani sa tri centimetra debelim slojem glinenog maltera, koji pomaže pri akumulaciji i regulaciji vlage.
Završni sloj sa unutrašnje strane je delikatni premaz od bele gline, dok je spolja krečni malter i obloga od ariša. Pregradni zidovi, kao i određene unutrašnje obloge su izvedene od borove šperploče.
Čitav centralni deo kuće je potpuno otvoren, omogućavajući mestu gde je kuća vertikalno povezana da diše i „kupa“ se u prirodnom osvetljenju.
Lučni plafoni centralnog dela stepeništa malterisani su finim malterom od bele kaolinske gline češke kompanije Picas.
Stepenište je na ovaj način postalo centralna karakteristika unutrašnjeg prostora, koje ne samo da povezuje dva nivoa, nego, kako smo već pomenuli – razdvaja različite, ali otvorene i međusobno povezane funkcionalne zone.
Lučni plafoni centralnog dela stepeništa malterisani su finim malterom od bele kaolinske gline češke kompanije Picas.
Gips je nanesen na montažne glinene ploče koje su pričvršćene na drvene letvice. Ovakav lučni plafon je kreativni rezultat potrebe da se rogovi učvrste zajedno sa kragnom.
„Umesto da ovo izvedemo sa ravnim drvetom, izrezali smo lučne kragne od šperploče“ – kažu iz arhitektonske firme Studio Circle Growth.
Kamin obložen zelenim pločicama
Kamin, koji je smešten uz stepenište, obložen je zelenim pločicama, evocirajući tradicionalne peći karakteristične za ovaj region Češke Republike.
Postavljen je strateški između dnevne sobe i trpezarije kako bi se toplota ravnomerno širila po kući. Poseban umetak za kamin zagreva i vodu koja se zatim skladišti u velikom rezervoaru u pomoćnoj prostoriji.
Sloj glinenog maltera od tri centimetra funkcioniše kao odlična termička masa, čuvajući toplotu poput masivne peći.
Naime, kada temperatura u kući padne ispod određene temperature, topla voda se raspoređuje u zidove u kojima se nalazi i pomenuti sloj glinenog maltera od tri centimetra koji funkcioniše kao odlična termička masa, čuvajući toplotu poput masivne peći i postepeno je ispuštajući u sve prostorije.
Takođe, glineni malter reguliše i vlažnost unutrašnjeg okruženja, kao i Ecococon panela od slame koja se može kupiti i u našoj zemlji.
Za proizvodnju panela za objekat zidne površine od 120m² potrebno je 1-2 nedelje, a za ugradnju 4 radnika i 5 dana. Zbog jednostavnosti ugradnje nije potrebna nikakava specijalna oprema i alati ako se radi o prizemnom objektu.
Grafički prilozi
Foto-galerija
Faktografija
Casa de mi luna
Karlštejn, Češka Republika
2023.
104 m²