EXPO 2025: Predstavljen dizajn izložbenog kompleksa i četiri nacionalna paviljona
Dizajn uključuje strukturu od 60.000 kvadratnih metara koja okružuje izložbeni prostor, crpeći inspiraciju iz tradicionalne japanske gradnje drvetom.
Grad Osaka u Japanu već izvesno vreme predano radi na organizovanju Svetske izložbe 2025. godine, međunarodnog događaja za koji se očekuje da će privući milione posetilaca.
Expo 2025 trajaće od 13. aprila do 13. oktobra 2025. godine, a predstavlja priliku da se Japan po drugi put pokaže kao domaćin izložbe, budući da je to bio i 1970. godine.
Kroz istoriju, Svetske izložbe su još od 1851. godine bile mesto na kom su predstavljane i popularizovane nove tehnologije, što je dovelo do tehnološkog napretka i inovativnih dizajnerskih rešenja.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- EXPO 2027: Novi beogradski sajam planiran kraj Nacionalnog stadiona
- Expo 2027 u 3D: Predstavljen izgled izložbenog kompleksa u Surčinu
Spašavanje, osnaživanje i povezivanje života
Za ovaj događaj, Osaka je odabrala sveobuhvatnu temu „Dizajniranje budućeg društva za naše živote“, sa tri podteme koje dalje razvijaju ovaj koncept: Spašavanje života, Osnaživanje života i Povezivanje života.
Proslavljeni arhitekta Sou Fudžimoto izabran je za producenta dizajna izložbenog prostora, preuzimajući odgovornost izradu master plana i pružanja smernica dizajnerima iz zemalja učesnica.
Sa pristupačnim zelenim krovom, struktura nazvana Ring Roof crpi inspiraciju iz tradicionalne japanske gradnje drvetom.
U objavi na Instagramu Fudžimoto je otkrio i prve vizuale svog predloženog master plana za EXPO 2025. u Osaki, razvijen u saradnji sa Tohata Architects & Engineers i Azusa Sekkei Co. Ltd.
Dizajn uključuje drvenu strukturu od 60.000 kvadratnih metara koja okružuje izložbeni prostor.
Sa pristupačnim zelenim krovom, Ring Roof crpi inspiraciju iz tradicionalne japanske gradnje drvetom, koja se vidi u kultnim strukturama poput pozornice u hramu Kijomizu u Kjotu.
Oko 600 metara u prečniku
Struktura se proteže se između 12 i 22 m visine i ima približno 600 m u prečniku, te čini ključni deo cirkulacije Expoa, nudeći zaštitu od vremenskih prilika i zadivljujuće iskustvo.
Dostupan posetiocima, krov ima palubu za posmatranje koja pruža panoramski pogled na okean.
Svaki od učesnika razvija paviljone i instalacije kako bi prikazao sopstvenu interpretaciju teme izložbe.
EXPO 2025 u Osaki će ugostiti više od 150 zemalja i nekoliko međunarodnih organizacija, od kojih svaka razvija paviljone i instalacije kako bi prikazala sopstvenu interpretaciju teme izložbe.
Prema rečima Soua Fudžimotoa, mladi dizajneri i arhitekte će imati priliku da dobiju provizije za male zgrade širom lokacije, u nastojanju da pokrenu inovacije i eksperimente.
U nastavku teksta, predstavljamo vam i neke od prvih koncepata nacionalnih paviljona otkrivenih za EXPO 2025 u Osaki.
Kineski paviljon – China Architecture Design Group
Paviljon ima za cilj da naglasi harmoniju između čovečanstva i prirode i posvećenost zemlje održivom razvoju u modernoj eri.
Kineski paviljon, koji je dizajnirala China Architecture Design Group (CADG), spaja tradicionalne tehnike gradnje bambusom sa ekspresijom kineskih znakova i drevnih knjiga, simbolizujući kulturnu suštinu Kine.
Paviljon pod nazivom „Upisani komadići Kine“ ima za cilj da naglasi harmoniju između čovečanstva i prirode i posvećenost zemlje održivom razvoju u modernoj eri.
Paviljon Češke Republike – Apropos Architects
Smešten pored obalskog šetališta, paviljon svojom staklenom spoljašnjošću odaje počast češkom staklarskom nasleđu.
Apropos Architects, firma sa kancelarijama u Cirihu, Hagu i Pragu, pobedila je na konkursu za dizajna Češkog paviljona na Svetskoj izložbi u Osaki s predlogom koji naglašava pokret i duhovnost.
Smešten pored obalskog šetališta, paviljon svojom staklenom spoljašnjošću odaje počast češkom staklarskom nasleđu.
Dinamična spiralna rampa vodi posetioce kroz izložbe, a kulminira terasom sa pogledom na more i restoranom.
Brazilski paviljon – Studio MK27 i Magnetoscope
Paviljon služi kao platforma za predstavljanje brazilskog identiteta i promovisanje investicija.
Na čelu sa arhitektom Marciom Koganom, brazilski paviljon potpisuju profesionalci iz firmi MK27 i Magnetoscope u saradnji sa arhitektama Renatom Furlaneom i Marcelom Dantasom kao koautorima.
Značajne karakteristike uključuju pristupačne rampe i otvoreni prednji prostor. Paviljon služi kao platforma za predstavljanje brazilskog identiteta i promovisanje investicija.
Španski paviljon – Néstor Montenegro (EXTUDIO), Enorme Studio, Smart and Green Design
Paviljon odaje počast trajnoj kulturnoj i komercijalnoj vezi Španije sa Japanom.
Arhitektonske i dizajnerske firme Nestor Montenegro (EXTUDIO), Enorme Studio i Smart and Green Design izabrane su putem javnog konkursa Španske kulturne akcije (AC/E) da dizajniraju paviljon te zemlje na Ekspou u Osaki 2025. godine.
Pod nazivom „The Kuroshio Current“, paviljon odaje počast trajnoj kulturnoj i komercijalnoj vezi Španije sa Japanom. Njegov dizajn dodatno naglašava ovu vezu koristeći prirodne i ekološke materijale s malim uticajem.
Steta sto cemo se mi samo osramotiti posle njih, posto jedini razlog zasto su nam Arapi sredili expo je da bi im mi dali sajam za sirenje BGH20.
U Srbiji se organizuje sporedni Expo koji je izmedju dva velika. Nije to glavni Expo kao sto je bio u Dubai i sada u Japanu.