Dolina bukava: Arhitektonski kvartet savremenog i prirodnog karaktera
Nevelik obim projekta i jednostavnost arhitekture rezultirali su stvaranjem prijatnog zajedničkog prostora, pogodnog za razvijanje međususedskih odnosa.
Arhitekonski studio iz Gdanjska Archmondo Piotr Kowalczyk premijerno se predstavlja na našem portalu sa nedavno završenim projektom pod nazivom Dolina bukow (srp. Dolina bukava),
Ovaj kompleks od četiri kuće smešten je u blizini jezera Grabovko u Poljskoj, u šarmantnoj kašupskoj dolini okruženoj živopisnim bukovim šumama, što je i naglašeno u njegovom imenu.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- 6 kuća, 6 džakuzija i letnjikovac pod šajkačom: Na obali Drine kod Ljubovije niče nesvakidašnje naselje
- Vrdnik dobija stambeni kompleks sa bazenima i teniskim terenom
Zabati obrađeni smrčevim daskama
Kako za naš portal objašnjavaju poljske arhitekte, nevelik obim projekta i jednostavnost arhitekture rezultirali su stvaranjem prijatnog zajedničkog prostora, pogodnog za razvijanje međususedskih odnosa.
“Svetlosive boje fasade i dvovodnih krovova, kao i zabati kuća obrađeni smrčevim daskama daju celini savremen i prirodan karakter” – kažu iz studija.
Veliki prozori na južnim terasama omogućavaju potpunu iskorišćenost prirodnog osvetljenja.
Projekat vodi računa o privatnoj zoni stanara stvarajući natkrivene terase, čiji krovovi naglašavaju formu arhitekture, a takođe su i odlično mesto za odmor i opuštanje.
“Veliki prozori na južnim terasama omogućavaju potpunu iskorišćenost prirodnog osvetljenja. Oni čine enterijer svetlim i povezanim sa eksterijerom” – navode arhitekte.
Takođe, svaka kuća ima i prostran sopstveni prostor, koji stanarima obezbeđuje udobnost i prijatnost.
Kompleks namenjen ljubiteljima prirode
Na kraju, naši sagovornici nam otkrivaju da je celokupno imanje idealno mesto za ljude koji traže mir i blizinu prirode.
“Smeštene u blizini jezera, ove kuće za odmor nude mogućnost uživanja u raznim vodenim aktivnostima, kao što su plivanje, pecanje i vožnja kajakom, dok je susedstvo odlična baza za pešačenje po okolnim šumama i brdima” – kažu iz poljskog studija.