Ovo kilometar dugo šetalište u krošnjama napravljeno je od prefabrikovanih drvenih elemenata
Cela staza izdignuta je 15 metara i završava se usponom na kružni vidikovac, a lokalna borovina korišćena je kako bi se struktura što bolje uklopila u prirodu.
Arhitektonski studio EFFEKT iz Kopenhagena nedavno je izveo projekat 15 metara izdignutog šetališta koje vijuga kroz Hamaren Activity Park u opštini Fyresdal u Norveškoj.
Platforma je projektovana pod blagim nagibom kako bi bila dostupna ljudima svih uzrasta i fizičkih sposobnosti, kao i biciklistima, kolicima za bebe i invalidskim kolicima.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- U Sloveniji podignuta drvena staza među krošnjama
- Posečeno 70 stabala za platformu od 8,5 metara za proučavanje prirode – s razlogom
Nova perspektiva na prirodni pejzaž
„Šetnja krošnjama drveća u Hamaren Activity Parku nudi svim ljubiteljima prirode, bez obzira na godine, invaliditet ili fizička ograničenja, novu perspektivu na prirodni pejzaž Fyresdala“, rekli su iz danskog studija za Dezeen.
Arhitekte su objasnile da je projekat izrastao iz iskrene želje da se svim ljudima, bez obzira na fizičke sposobnosti, pruži senzacionalan osećaj hodanja među krošnjama drveća.
Posetioci staze svojim putem prolaze kroz krošnje borove šume, uz jezero i sve do vrha brda Klokkarhamaren.
Šetalište je dugačko jedan kilometar i nalazi se uz uspon na Klokkarhamaren, brdo sa nadmorskom visinom od 338 metara, što dodatno doprinosi pogledu na prirodno okruženje.
Posetioci staze svojim putem prolaze kroz krošnje borove šume, uz jezero i sve do vrha Klokkarhamarena.
Ponovno povezivanje sa prirodom
Na kraju staze, EFFEKT je postavio kružni vidikovac prečnika 50 metara, sa kog se pruža panoramski pogled na prirodni pejzaž koji ga okružuje.
„Ponovno povezivanje sa prirodom je važan deo velike promene kroz koju sada prolazimo“, navele su arhitekte iz Kopenhagena.
Iako navode da je ovo mali gest u široj slici, iz EFFEKT-a se nadaju da ako se ljudima pruži besplatan i univerzalan pristup da iskuse prirodu sa uzvišenja, to možda može poslužiti kao primer drugima.
Šetalište je napravljeno od lokalnog borovog drveta, kako bi se struktura što bolje uklopila u prirodu.
Struktura je široka dva metra tokom većeg dela svoje dužine, ali se na određenim mestima proširuje u formi balkona, kako bi se istakli specifični pogledi ili obezbedio prostor za odmor.
Šetalište je napravljeno od lokalnog borovog drveta, kako bi se struktura što bolje uklopila u prirodu, a podignuto je na stubove koji su usklađeni sa „prirodnim krivinama i nagibima terena“.
Zaštita prirode tokom izgradnje
Za izradu strukture korišćeni su mali i pravi prefabrikovani elementi kojima se lako može rukovati i uz pomoć malih mašina i ručno i to na licu mesta, kako bi se zaštitila priroda tokom procesa izgradnje.
„Kada se spoje, segmenti formiraju organski oblik koji se savija oko drveća i duž planine“, objasnili su iz danskog arhitektonskog studija.
S obzirom na to da ovaj region ima dugu tradiciju korišćenja borovine za gradnju, EFFEKT su u saradnji sa lokalnim izvođačem Inge Aamlid od borovog drveta izveli i nosivu konstrukciju, ali i pod šetališta i ograde.
Foto-galerija
Faktografija
Izdignuto šetalište u Hamaren Activity Parku
Fyresdal, Norveška
EFFEKT
2023.