Cortex selo kraj Podgorice za stambeno obezbeđenje crnogorske IT zajednice
Evo kako se u Crnoj Gori bore protiv odlaska programera iz zemlje. Zatvorena, kontrolisana celina sa stanovima čija cena nije smela preći 1.400 evra po kvadratu.
Arhitektonski biro A12 Project upoznali smo kao autore porodičnog doma kraj Danilovgrada, čija izgradnja je pokrenula i nesvakidašnji i veoma informativni blog pod nazivom “Moj povratak na selo”.
Ovog puta podgoričke arhitekte predstavljaju nam projekat stambenog kompleksa od preko 16.500 kvadrata pod nazivom “Cortex selo”, koji bi trebalo da nikne u glavnom gradu Crne Gore.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Luksuzno, a priuštivo: Ovako izgleda naselje Zain Park u Podgorici
- Villa B u Bandićima: Svedena i čista arhitektura utkana u crnogorske stene
Cena stana po kvadratu ne sme preći 1.400 evra
Kako za Gradnju objašnjavaju iz studija, zahtev klijenta je bio da se napravi kompleks za stambeno obezbeđenje zaposlenih u IT industriji kako bi se kreirao ambijent koji će smanjiti odlazak IT stručnjaka iz Crne Gore.
„Jedan od glavnih faktora tokom projektovanja stambenog kompleksa je bila cena, to jest morali smo da planiramo stambeni kompleks tako da cena stana po kvadratu ne sme preći 1.400 evra“, navode iz A12 Projecta.
Arhitekte su tako akcenat stavile na funkcionalnost samih objekata i stambenih jedinica u okviru njih, kao i na uređenje terena i sadržaje koje će stanovnici kompleksa koristiti.
Zatvorena, kontrolisana celina
Specifičnost objekata jeste to što je kompleks zamišljen kao zatvorena, kontrolisana celina, koja u granicama svoje parcele nudi sadržaje koji se ne mogu videti u objektima koji se trenutno nalaze na tržištu.
Ispod objekata se nalaze dve garaže koje opslužuju 5 zasebnih stambenih objekata. Na 12.500 m2 ukupno izgrađene nadzemne površine nalazi se 115 stanova prosečne kvadrature 82 m2.
Posebna pažnja se posvećuje deci i inkluziji dece u sada već izgubljeni kontakt čoveka i prirode.
Uz to ide još 4.500 kvadrata zelenih površina i pet zajedničkih prostora sa sadržajima – fitness zona, park zona, ugostiteljski objekat, igralište za decu i sportski tereni.
“Posebna pažnja se posvećuje deci i inkluziji dece u sada već izgubljeni kontakt čoveka i prirode”, kažu za naš portal podgoričke arhitekte.
Povezivanje sa okolinom kao okosnica koncepta
Kako dalje navode, osnovna ideja je bila da se kompleksu pristupi na do sada nesvojstven način gradnje.
“Zadatak nam nije bio da ispunimo maksimalan BRGP, već da žiteljima kompleksa pokušamo obezbediti komfor i jasnu interakciju sa prirodom u ovom cenovnom rangu”, kažu iz studija.
Glavni koncept je bio povezati se sa okolinom, kako po spratnosti objekata, tako i po spoljašnjoj volumetriji i oblicima.
Glavni koncept je bio povezati se sa okolinom, kako po spratnosti objekata, tako i po spoljašnjoj volumetriji i oblicima, što je, kako napominju, komplikovano s obzirom na to da se u okolini nalaze stambeni objekti male gustine, sa svim svojim različitostima.
„Svaki objekat zasebno je koncipiran kao skup manjih stambenih objekata“, objašnjavaju za naš portal arhitekte iz Podgorice.
Svaki kupac je imao mogućnost da sam definiše dispoziciju prostorija, nameštaja, a u nekim slučajevima čak i poziciju otvora na fasadi.
Najveći izazov u projektovanju bilo je napraviti kompleks koji neće remetiti sklad okoline, već korenspondirati sa njom. Takođe, problematika je bila sve zahteve ispuniti u datom cenovnom rangu.
„Zanimljivost je to što su stanari od početka učestvovali u idejnoj razradi projekta. Tako je svaki kupac imao mogućnost da sam definiše dispoziciju prostorija, nameštaja, a u nekim slučajevima čak i poziciju otvora na fasadi“, kažu iz A12 Projecta.
Jasno izdiferencirane zone
Pored stambenih celina, arhitekte ističu da je važno spomenuti da se u objektima nalaze zajedničke prostorije, koje stanari mogu koristiti u različite svrhe, a njihova funkcija će se definisati upotrebom prostora.
Gotovo svaka stambena jedinica se razlikuje, dok svaki stan poseduje dnevnu i noćnu zonu, jasno izdiferencirane.
„Prostrane spavaće sobe, prostrane terase, vešeraji, neki su od segmenata koji krase sve stanove“, navode naši sagovornici.
U ponudi i petosobni stanovi
Varijetet jedinica se odlikuje po tome što postoje dupleks stanovi, klasični stanovi, stanovi sa baštom u prizemlju, kao i stanovi sa po čak 5 soba, ateljeima i sličnim sadržajima.
Takođe, u sklopu kompleksa je projektovan zaseban ugostiteljski objekat, koji će služiti u svrsi stanara i jedini je objekat takvog tipa u kompleksu, jer su svi ostali prostori namenjeni stanovanju.
Razuđenost objekata pomogla je da se pored povoljnih vizura stanarima u parteru obezbedi i određeni deo zasebnih zona.
Autori kažu da im je razuđenost objekata pomogla da pored povoljnih vizura stanarima u parteru obezbedi i određeni deo zasebnih zona.
„Tako u jednom delu posjedujemo standardne sportske terene, zatim u neposrednoj blizini se nalazi i dečje igralište. U drugom delu parcele se nalazi veliki park , koji je ušuškan između tri objekta“, objašnjavaju arhitekte.
Velika bašta za svaki stan u prizemlju
Nadomak parka se nalazi posebna fitness zona, koja posjeduje i mogućnost bavljenjem sportovima koji ne zahtijevaju veliki prostor u parteru.
„Naravno, pored navedenih zona nalazi se i pomenuti ugostiteljski objekat, koji se nalazi na zasebnom delu i nije deo ni jedne zone“, kažu iz studija za Gradnju.
Na kraju, kao zanimljivost, ističu da svi stanovi na prizemlju imaju veliku baštu.
3D vizuelizacija
Faktografija
Stambeni kompleks “Cortex selo”
Podgorica, Crna Gora
Eurozox, ICT Cortex
A12 project
2023.
16.592 m2
Po+P+2