BW Terraces: Zgrada u kojoj skoro svaka betonska ploča ima drugačiju konturu
Od nestandardnih oplata, preko projektovanja održavanja tako slobodne fasade, pa do minimalnog ponavljanja tipskih etaža, ovakvo rešenje zahtevalo je izuzetnu veštinu i koordinaciju svih inženjerskih struka.
RMJM Srbija, multidisciplinarni tim arhitekata, dizajnera i inženjera iz Beograda, ima veliko iskustvo u projektovanju – od vazduhoplovnih projekata i sportskih objekata, preko komercijalnih master planova, do stambenih objekata poput ovog.
Projektovana tokom 2018. i 2019, a izvedena 2021. godine, sedamnaestospratnica BW Terraces od preko 22.000 kvadrata postala je novi simbol na horizontu Beograda na vodi.
Pročitaje još na Gradnja.rs:
- Kako bi mogao da izgleda budući „Novi Sad na vodi“
- Kennedy Residence: Novi biser u nisci novobeogradskog modernizma
Redefinisanje koncepta stanovanja
Od arhitektonskog tima zatraženo je da se uradi projekat stambenog objekta visoke kategorije, koji pruža sve prednosti lokacije pored reke, kao i sadržaje koji dodaju vrednost i podižu kvalitet svakodnevnog života i slobodnog vremena.
“Nismo želeli da uradimo samo još jedan stambeni projekat. Naprotiv, bili smo zaokupljeni idejom da napravimo novi simbol stambene arhitekture prestonice”, kažu iz studija za portal Gradnja.
Objekat otvorenošću fasade i dinamičnom formom poziva na aktivan život pored reke, a Sava Promenada postaje produžena dnevna soba.
Tako je projektni zadatak inspirisao RMJM-ov tim da napravi objekat koji otvorenošću fasade i dinamičnom formom poziva na aktivan život pored reke, a Sava Promenada postaje produžena dnevna soba.
“To prelivanje iz privatnog u zajednički prostor zgrade (bazen, teretana, višenamenske prostorije) i okruženja, jedna je od najvećih vrednosti ovog objekta, koji redefiniše lokalno poznate koncepte stanovanja”, objasnili su autori.
Produženi deo dnevnog boravka
Na pitanje koja je bila glavna ideja iza oblikovanja, iz tima navode da slobodna forma objekta referira na tok reke svojim dinamičnim i pokrenutim terasama.
“Pažljivo osmišljene terase postaju produženi deo dnevnog boravka, gde se uživa u spektakularnom pogledu na reku Savu”, kažu za Gradnju iz RMJM.
Forma je proizašla iz ideje da projekat bude oslobođen osnovnih uslova koji obično postoje u stambenoj gradnji, a to je ponavljanje tipskih osnova, koje daje doslednost telu zgrade.
Radili smo pažljive analize, sa svake pozicije, iz svake sobe. Stoga forma nije uslovila funkciju – ona ju je unapredila.
Sloboda prirode i moć toka reke podstakli su ih da preispitaju taj pristup, a ujedno su otvorili mogućnost da se stanovi projektuju organski, prema uslovu pogleda i organizacije stana tako da se maksimizira potencijal vizura iz svake jedinice.
“Za to smo radili pažljive analize, sa svake pozicije, iz svake sobe. Stoga forma nije uslovila funkciju – ona ju je unapredila”, kažu iz RMJM Srbija.
Minimum ponavljanja tipskih etaža
Kada je u pitanju materijalizacija, iz studija napominju da za svaki projekat veoma pažljivo biraju materijale.
“Betonska konstrukcija gde skoro svaka ploča ima drugačiju konturu, sa minimumom ponavljanja tipskih etaža, jedna je od specifičnosti ovog rešenja”, navode iz RMJM i dodaju:
„Ono je u osnovi jednostavno i sistemsko, ali je uz zahtevnu formu i vibrantnu fasadu postalo izazovno za projektovanje, kao i za izvođenje, a konačni rezultat je u potpunosti usklađen sa našom vizijom“.
Refleksija i boja neprovidnih segmenata stakla pažljivo je birana kako bi se u što većoj meri ostvario utisak jednoobrazne staklene opne.
Što se tiče fasadnog rešenja, autori kažu da je ideja bila da se stvori impresija potpuno staklenog objekta, u kome će se ogledati nebo i reka, zahtevala da posebna pažnja bude posvećena koncipiranju staklenog omotača.
Tako je refleksija i boja neprovidnih segmenata stakla pažljivo birana kako bi se u što većoj meri ostvario utisak jednoobrazne staklene opne.
„Dugo birana boja i refleksija proveravane su kroz niz uzoraka na gradilištu u različita doba dana i po različitim vremenskim uslovima, kako bi se postigao sadašnji utisak“, objašnjavaju iz studija.
Koordinacija svih inženjerskih struka
U RMJM Srbija naglašavaju da veruju da se dobar dizajn temelji na stvaranju funkcionalnog i pristupačnog okruženja.
„Najveći izazov, postavljanje stanova na pozicijama koje u najvećoj meri afirmišu njihovu površinu i strukturu, ustaljen u rezidencijalnim projektima, potpuno je prevaziđen slobodnim konceptom fasade“, ističu autori.
Ta slobodna igra u prostornoj organizaciji zahtevala je izuzetnu veštinu i koordinaciju svih inženjerskih struka, posebno u projektovanju konstrukcije i instalacija.
Ovo je poseban rezidencijalni projekat u svakom smislu, spolja, u pogledu fasade, kao i unutra, u pogledu prostorne organizacije.
Od nestandardnih oplata, do projektovanja održavanja tako slobodne fasade, svako je rešenje bilo nadogradnja na standardne i utvrđene pristupe.
„Puno razmišljanja da bi se postigla tehnička izuzetnost utkano je u projekte svih struka. Ovo je poseban rezidencijalni projekat u svakom smislu, spolja, u pogledu fasade, kao i unutra, u pogledu prostorne organizacije, pa i dublje, u projektovanju konstrukcije i instalacionih sistema“ – naglašavaju iz studija.
Na korak od reke u svakoj aktivnosti
Po pitanju prostorne organizacije, cilj autorskog tima je bio da stvore prostor koji ima niz mesta za jelo, kupovinu i druženje. Ideja koja ih je vodila bila je da se kvalitet dodatnih sadržaja uzdigne u prelepom ambijentu reke.
„Želeli smo da se u svakoj aktivnosti oseti da smo na korak od nje. Reka koja nas umiruje u suton, dok se uživa na terasi bazena ili nas inspiriše na aktivan život, vreme u teretani ili trčanje po Sava Promenadi“, kažu iz RMJM Srbija.
Prirodni materijali u enterijeru
Upečatljiva fasada objekta uvodi nas u enterijer koji je poseban i projektovan da se pažljivo uklopi u iskustvo života u BW Terraces.
„Unutrašnjost zgrade, s obzirom na njenu rezidencijalnu prirodu, više je privatnog karaktera, a slojeviti dizajn referira na fasadu materijalima izraženih mekih formi i refleksija, dok se bogatim teksturama poziva u svet prirodnih materijala – kamena i drveta“, kažu iz studija.
Unutrašnjost zgrade više je privatnog karaktera, a slojeviti dizajn referira na fasadu materijalima izraženih mekih formi i refleksija.
Enterijeri stanova su zasnovani na elegantnom i funkcionalnom rasporedu, sa skrivenim svetlima u kombinaciji sa akcentnim pozicijama rasvete.
„Svetla paleta boja u odnosu na duboke teksture drveta i kamena, reflektivni materijali u odnosu sa jakom strukturom dekorativnih maltera izraženog reljefa, čine da ovaj intuitivni svet enterijera slojevitih kontrasta pruža mogućnosti da se dugo otkriva, da uvek može da ponudi novu sliku ambijenta – novo iskustvo, a poznati osećaj doma“, navode naši sagovornici.
Meki prelaz iz privatnog u javni prostor
Na kraju razgovora, u svetlu pejzažnog uređenja objekta, iz RMJM Srbija kažu da javni prostor ljudima omogućava beg od svakodnevnog života.
„Asocijacija na tok reke, aluvijalne krivine koje su dodatno dinamizirane, utkane su u koncept koji je uradio internacionalni tim za pejzažnu arhitekturu Cracknell“, navode iz studija i dodaju:
„Dečije igralište, terasa bazena odvojena i podignuta od javne zone zbog privatnosti, a okrenuta ka reci, deo su koncepta mekog prelaza iz privatnog u javni prostor, iz stana u zajedničke prostore zgrade koji se prelivaju u pejzažno okruženje, uvek okrenute prema reci“.
Foto-galerija
Faktografija
BW Terraces
Belgrade Waterfront/Beograd na vodi, Beograd
Beograd na vodi
RMJM Serbia
2018–2019.
2021.
BRGP 22.455 m2
P+16+Ps
Ilya Ivanov
O autorstvu…..:/)))))
http://beirutterraces.com/index.html
Cak su i za tekst o objektu koristili objasnjenja
arhitekata i autora Herzog i De Meuron…
Jadno….joj i losa kopija
Malo smo prekopirali :))
Šta kažu H&M?
Će biti neke tužbe?
Srbi su eksperti za plagijate.
Pre nego sto se objavi tekst možda bi bilo dobro da se konsultuje struka i malo pojasni odakle su neki objekti “sleteli” u nas grad…ovako bombastičan tekst za prekopirano rešenje svetski poznatih imena.
Posebno razocaravajuce kada se procita izjava projektanta: “Nismo želeli da uradimo samo još jedan stambeni projekat. Naprotiv, bili smo zaokupljeni idejom da napravimo novi simbol stambene arhitekture prestonice”, kažu iz studija za portal Gradnja…
“Ma nije kopija”..:-)))…..da su bar ime promenili nego se zgrada u Bejrutu cak isto i zove!!! Zgrada je inače po meni prelepa ali je problematičan način kojim se pojedinci kite tudjim perjem. Sticajem okolnosti sam radila za Beograd na vodi pa bih dodala i info da je u to vreme jedan od ključnih ljudi koji je vodio i ovaj projekat upravo iz Libana, tačnije iz
Bejruta.