Bivša NBA zvezda proizvodi beton koji uklanja ugljenik poput drveta
Korišćenjem čelične šljake i slane vode kao veziva svaki blok Foksove kompanije može da apsorbuje ugljen-dioksid 100 puta brže od običnog cementnog bloka.
Partanna, američka startap kompanija čiji je suosnivač bivša NBA zvezda i glumac Rik Foks, obezbedila je investiciju od 12 miliona dolara za pravljenje betona koji izbegava i uklanja ugljen-dioksid, što zauzvrat stvara mogućnosti za izbegavanje i uklanjanje ugljenika.
Sa sedištem na Bahamima, Partannu su zajedno osnovali Foks, nekadašnji igrač Boston Seltiksa i LA Lejkersa, i njegov poslovni partner Sem Maršal 2021. godine, a kompanija tvrdi da je njen građevinski materijal bez ugljenika jednako pristupačan, svestran i izdržljiv kao i tradicionalni cement.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Materijal na bazi algi mogao bi da zameni portland cement u građevinskim blokovima
- Prva fabrika na svetu koja će proizvoditi beton s negativnim sadržajem ugljenika
Zagađenje cementa ugljenikom
Cement je najrasprostranjenija supstanca na svetu posle vode. Globalna industrija cementa je odgovorna za emisiju 8% ukupnog ugljeničnog otiska, mnogo više od emisija iz avijacije.
Da je industrija država, ona bi bila treći najveći emiter CO2 na svetu, posle SAD i Kine. Njena emisija potiče od ogromnih količina CO2 koji se emituju sagorevanjem fosilnih goriva, što je najčešće ugalj.
Proizvodnja portland cementa, veziva koje drži agregate zajedno, zahteva zagrevanje krečnjaka i drugih minerala na povišenim temperaturama. Ovaj proces oslobađa tone CO2 u vazduh.
I upravo to je ono što Partanna pokušava da promeni svojom jedinstvenom betonskom formulacijom koju je usavršio suosnivač kompanije Sem Maršal.
NBA beton: Uklanjanje ugljenika poput drveta
Umesto da se koristi portland cement, veliki izvor emisije CO2, startap koristi specijalnu mešavinu prirodnih i recikliranih sastojaka osušenih na temperaturi okoline.
Oni ne koriste visokoenergetski proces koji zagađuje vazduh i zagreva planetu, te je njihov beton mnogo bolji za životnu sredinu i građevinsku industriju uopšte.
Ono što čini Partannin beton više nego dobrodošlim u građevinskoj industriji jeste upotreba recikliranih komponenti lokalnog porekla, smanjeni troškovi obrade i stvaranje ugljeničnih kredita.
Rasol i šljaka – dve ključne komponente
Prema Geološkom zavodu SAD, svet generiše oko 190 do 280 miliona tona čelične šljake godišnje, otpadnog proizvoda proizvodnje čelika.
U međuvremenu, oko 16.000 postrojenja za desalinizaciju širom sveta proizvodi slanu vodu, odnosno rasol, koji Partanna koristi umesto slatke vode.
Ako se primeni u velikom postrojenju za desalinizaciju, Partannina tehnologija može ukloniti milione jedinica CO₂ svakog dana. Takođe može smanjiti količinu slane vode koja završava u okeanima i vodenim putevima.
Korišćenje čelične šljake i slane vode zamenjuje portland cement kao vezivo u izradi Partanninog betona.
Korišćenje čelične šljake i slane vode zamenjuje portland cement kao vezivo u izradi Partanninog betona. Ovo čini proizvodnju građevinskog materijala sposobnom da smanji i troškove energije i emisije ugljenika.
Osim toga, hemijska reakcija koja se zove karbonizacija tokom procesa očvršćavanja materijala uklanja CO2 iz vazduha baš kao drvo, objasnio je Foks za Carbon Credits.
Iako to radi i običan cement, on nije efikasan kao Partannin beton. Prema Foksovim rečima, svaki blok koji proizvodi Partanna može da apsorbuje ugljen-dioksid 100 puta brže od običnog cementnog bloka.
Odvajanje zagađenja od razvoja
Pošto skoro sve sredine sadrže CO2 i nešto vode, apsorpcija se nastavlja tokom životnog veka betonskog bloka. Ovo čini Partannin građevinski materijal ugljenik negativnim i ispunjava uslove za karbonske kredite.
Partanna prodaje karbonske kredite koji potiču od proizvodnje svog betona. Jedan blok njihovog betona generiše 14,3 kg ugljenika. Otprilike 80% toga iz CO2 apsorbuje tokom svog životnog veka.
U uzorku proračuna, kompanija je rekla da bi jedna kuća od 116 kvadratnih metara uklonila skoro 130 tona CO2 i izbegla još 54 tone.
Jedna kuća od 116 kvadratnih metara uklonila bi skoro 130 tona CO2 i izbegla još 54 tone.
Dakle, ukupno izbegnuti i uklonjeni CO2 po kući je oko 184 tone. Ukupan potencijal karbonskih kredita kuće je takođe isti – 184 karbonskih kredita. Svaki kredit predstavlja metričku tonu izbegnutog/uklonjenog CO2.
Partanna trenutno planira snabdevanje betonom za 1.000 domova u naredne tri godine. Pretvarajući zgrade u svojevrsne sunđere za ugljenik, Foks je rekao da Partanna „odvaja zagađenje od razvoja“.
A finansijska injekcija od 12 miliona dolara pokazuje da postoji značajna potražnja za Partanninim uklanjanjem ugljenika uz pomoć betona.