Dodeljene nagrade Salona arhitekture 2023: Grand prix Tvrđavi Fetislam i Stringerima
Ovo je prvi put da se nagrade Salona dodeljuju nakon završetka manifestacije, a novost su i Priznanje saveta kao i Nagrada publike.
U sali Jugoslovenske Kinoteke u Beogradu, u utorak 25. aprila održana je svečana dodela nagrada i priznanja 45. Salona arhitekture, Salona dijloga, najznačajnije izložbe arhitektonskog stvaralaštva u našoj zemlji.
Godišnju smotru iz oblasti savremene arhitekture od 1974. godine u kontinuitetu organizuje Muzej primenjene umetnosti, a ove godine partner i kouator koncepta Salona je Asocijacija srpskih arhitektonskih praksi (ASAP).
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- 45. Salon arhitekture: Arhitektonski život mora da se vrati u institucije
- Salon arhitekture Novi Sad: Proglašeni dobitnici nagrada i priznanja
Nagrade i pohvale 45. Salona arhitekture
Salon pruža sveobuhvatan presek arhitektonske produkcije na nacionalnom nivou uz gostujuće učešće autora sa međunarodne scene i iz regiona, dok se u okviru takmičarskog dela programa dodeljuju nagrade, priznanja i pohvale u okviru predviđenih kategorija, kao i glavna nagrada Salona – Gran pri (Grand Prix).
Ovogodišnji žiri, kojim je predsedavao prof. dr Verner Zobek, dodelio je sledeće nagrade i pohvale po kategorijama:
Arhitektura
Pohvalu u kategoriji Arhitekture dobio je projekat realizovanog dela „Kuća sa pogledom na Dunav“, autorke Milene Zindović (MZ Studio Architecture).
Pohvalu za projekat neizvedenog dela u istoj kategoriji dobio je rad „Sveštica House„, koji potpisuje MADA Studio – Aleksandar Ristović, Nikola Andonov i Stefan Stojanović.
U kategoriji arhitekture žiri se odlučio da nagradi „Projekat Manhattan Concept K26“ u Kragujevcu, iza kog stoje URED architecture studio i RE:A.C.T. – Grozdana Šišović, Dejan Milanović i Nikola Milanović.
Arhitektonska fotografija
Pohvalu u kategoriji Arhitektonska fotografija dobio je rad „Dobrović u detalju“ autora Miloša Kostića.
Nagradu u istoj kategoriji dobio je rad „Arhitektura između dođeš mi-dođem ti“ Milice Lopičić.
Arhitektonska kritika i publikacija
Pohvalu u ovoj kategoriji dobio je „Atlas tipova karaktera predela Beograda“, čiji su autori Nevena Vasiljević, Boris Radić, Anja Matić, Emilija Medojević, Suzana Gavrilović i Andreja Tutundžić.
Nagradu u kategoriji Arhitektonska kritika i publikacija dobio je rad „Nikola Dobrović – The Shifting Modes of Critical Practice in Architecture“, autorke Marije Milinković.
Istraživanja i eksperiment
U kategoriji istraživanja i eksperiment imamo dve Pohvale – „La Villette“ studio arhitekture za decu autorke Dušane Nikolić i „Ko je uopšte arhitekta?“ autora Kiparh School, odnosno Sara Parezanović sa saradnicima Anđelom Ivanović, Rastkom Šundićem, Đorđem Đuricom i Sarom Dragović.
U istoj kategoriji dodeljene su i dve nagrade: rad „ECO figure – This WASTE is NOT a TOY“ Andreja Josifovskog Pijaniste i rad „Crvena linija“ autora Branka Stanojevića.
Urbanizam
U kategoriji Urbanizam nagrada nije dodeljena, a Pohvalu je dobio rad „Plato sa fontanom u Velikom parku u Šapcu“, autorke Milene Zindović, MZ Studio.
Unutrašnja arhitektura
U kategoriji Unutrašnja arhitektura žiri je odlučio da dodeli pohvale za dva rada:
Jedan je „Projekat enterijera Polet grupe“ koji potpisuje Antipod Studio – Branko Nikolić, Milan Stefanović, Petar Savić, Sonja Tonev i Ksenija Josifović.
Drugo pohvaljeno delo je projekat pod nazivom „AUTORI OFFICE“ beogradskog Studija AUTORI.
Nagradu u kategoriji Unutrašnje arhitekture dodeljena je projektu „Muzej savremene umetnosti Republike Srpske u Banja Luci“ studija Lopičić & Lopičić, Pavla Stamenovića i saradnika Miloša Jokića.
Zaštita graditeljskog nasleđa
U ovoj kategoriji Pohvalu je dobio projekat „Rekonstrukcija objekta Muzeja na arheološkom nalazištu Medijana u Nišu“ tima u sastavu prof. Ivan Rašković, prof. Borislav Petrović, doc. Miloš Komlenić i arh. Nada Jelić.
Nagradu je dobila „Vila Porta Maestra“, autora MART Architecture – Ema Stojković Jerinić, Nemanja Kordić i Nikola Stevanović.
Gran pri 45. Salona arhitekture
Veliku nagradu Salona arhitekture dobili su:
- „TVRĐAVA FETISLAM – REKONSTRUKCIJA ‘VAROŠ’ KAPIJE, BEDEMA SA KAZAMATIMA, LETNJA POZORNICA MALOG GRADA“, firma KOTO
- „STRINGERI – EVOLUCIJA PREKARNOSTI, SLOBODA SVEDOČENJA“, nastao u saradnji Efemera kolektiva i Centra za istraživanje i edukaciju o holokaustu
Priznanje saveta i Nagrada publike
Novina ovogodišnjeg Salona je Priznanje Saveta 45. Salona arhitekture dodeljeno arhitektima Božani Lukić i Nebojši Anteševiću za poduhvat na angažovanju i doprinos u pripremi, koncipiranju i prezentaciji krovnog strateškog dokumenta za razvoj i unapređenje arhitektonske struke u zemlji – Nacionalne arhitektonske strategije.
Takođe, dodeljena je i nagrada publike, a osvojila ju je „Kuća na brdu Popare“ Projektnog biroa KEJ iz Valjeva, sa Jelenom Marković kao autorkom.
Zašto na novoizgrađenim objektima u našem gradu ima toliko crne boje na fasadama? Ubija u pojam, duša se skupi kad vidim to crnilo. U ovu nagrađenu crnu kuću u Grockoj , bez obzira na funkcionalnost, ne bih poželela da uđem, kao sarkofag, mrtvački sanduk. Odakle je to došlo, crne roletne, crne fasade , crni krovovi? Užas, da li arhitekte mogu da slede smisao po kome je naš grad dobio ime, Beograd? Zašto ne slede graditelje Italije, Grčke, boje koje nam duše ispunjavaju svetlošću. Mi smo bliži njima nego severu gde Sunca nema dovoljno.
Govorili smo da su zgrade u socijalizmu bile sive, ove sada su još gore -crne. Kada ih vidim dobijem želju da na fasadi napišem: pogrebno preduzeće.
Ljiljana, crno je novo belo.