I suptilno i odvažno: Porodična kuća vešto odevena u drvo, staklo i prirodni kamen
Ovo je jedan od onih projekata za kojim morate da zastanete i zapitate se kako im je sve ovo uspelo. Sklad eksterijera sa enterijerom i usklađenost programa za više generacija čini ovu kuću spektaklom arhitekture.
Avenija Jarbat u Bolvinu, po kojoj je ova rezidencija i dobila naziv, izgleda poput mnogih ulica u unutrašnjim istočnim predgrađima Melburna, drugog po veličini grada u Australiji.
To je mirna stambena ulica koja ne odražava poseban istorijski period, ali se može pohvaliti primerima različitih stilova stanovanja koji su izgrađeni tokom poslednjih 100 godina.
Klijenti firme K2LD Architects poželeli su da na svom placu stvore reprezentativan arhitektonski primer, koji će iskoristiti mogućnosti koje lokacija pruža i omogućiti neometane poglede na planinski lanac.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Ovako to izgleda kad arhitekta projektuje za svoje roditelje
- Fasada kao produžetak tla: Evo kako izgleda kuća inspirisana japanskom mangom
Postoji i prostor predviđen za instalaciju lifta ukoliko to vremenom bude bilo potrebno.
Jedan od primarnih uslova klijenata je bio da ovo bude dom za više generacija, sa mogućnošću da obezbedi samostalan i zajednički smeštaj za porodicu, kao i za bake i deke. Bilo je bitno obezbediti svakoj osobi prostor, kako javni tako i privatni.
Jednakost pristupa za sve ukućane obezbeđena je u celoj kući, a postoji i prostor predviđen za instalaciju lifta ukoliko to vremenom bude bilo potrebno.
„Kuća u svojoj spoljašnjosti odiše samouverenim i formalnim izrazom i može se reći da je veoma privatna“ – objasnile su za arhitekte iz firme sa kancelarijama u Melburnu i Singapuru.
Poslednji nivo objekta je gotovo u potpunosti obložen veoma izdržljivim australijskim tvrdim drvetom, zvanim Pegava guma.
Prozori koji su okrenuti ka ulici su uski ili zaklonjeni, odnosno taman toliki da budu dovoljni, a pozicionirani su tako da se uklope u okolno zelenilo.
Poslednji nivo objekta, u zoni uličnog fronta, je gotovo u potpunosti obložen veoma izdržljivim australijskim tvrdim drvetom, zvanim Pegava guma (eng. Spotted Gum, lat. Corymbia maculata).
U zoni prizemlja objekat je obložen pločama od plavog kamena.
Prirodno drvo i kamen i u enterijeru
Unutrašnjost doma, iako organizovana tako da bude veoma privatna, preplavljena je prirodnim osvetljenjem zahvaljujući strateški postavljenim prozorima i velikim krovnim prozorima.
Prirodno drvo i kamen znatno su korišćeni i pri oblikovanju enterijera, te se na ovaj način ostvaruje snažna veza između enterijera, pejzaža i arhitekture.
Pogledi na okruženje, uokvireni otvorima na fasadi, deluju poput umetničkih dela tokom promena godišnjih doba.
Neutralna paleta koja dominira celim domom omogućava da pogledi na okruženje, uokvireni otvorima na fasadi, deluju poput umetničkih dela tokom promena godišnjih doba.
Dominantni element enterijera je svakako masivni centralni zeleni stub od kamena, koji zajedno sa stepeništem povezuje sva tri nivoa kuće.
Čista belina garaže
Podrum kuće, u svojoj unutrašnjosti takođe je obložen kamenom, a u njemu se nalazi potpuno bela garaža, sa prostorom za pranje automobila.
Ovako čisto i jednostavno izveden enterijer garaže zamišljen je sa idejom da istakne kolekciju automobila klijenata.
Kuća Jarbat ima prilično suptilne, ali opet gotovo herojske gestove u svojoj formi.
Kao zaključak, može se reći da jedan od razloga za uspeh kuće Jarbat u Melbrunu leži u njenoj različitosti u odnosu na svoje susede.
Objekat ima prilično suptilne, ali opet gotovo herojske gestove u svojoj formi, sa posebnim osvrtom na zahtev za oblikovanje doma kako bi bio adekvatan za boravak više generacija.
Grafički prilozi
Foto-galerija
Faktografija
Yarrbat Residence
Melburn
2015