Crnogorski vrhovi: Hotel kraj Kolašina inspirisan obližnjim planinama
Svedena materijalizacija zidova i strme krovne ravni oponašaju okolnu topografiju omogućavajući tako uklapanje kompleksa u okruženje.
Podgorički Biro 81000, koji je lane osvojio prvu nagradu na konkursima za novu zgradu FMU u Beogradu i sportsku halu na Cetinju, predstavlja nam ovom prilikom projekat hotelskog kompleksa koji nosi naziv Peaks of Montenegro.
Kompleks se nalazi u Opštini Kolašin, 72 kilometra udaljenoj od crnogorskog glavnog grada, na polovini puta između grada i ski-centra, a pored hotela, u nizu, smeštena su četiri depadansa sa svojim smeštajnim kapacitetima.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Riva Ičići: Mađarski investitor gradi kraj Opatije hotel iz grupacije Marriott
- Francuski Accor gradi na Kopaoniku luksuzni dizajnerski hotel Swissôtel
6 apartmana po etaži
Hotel je projektovan kao slobodnostojeći objekat spratnosti Po+Pr+2+Pk. Ulaz u hotel je sa glavne saobraćajnice, sa jugo-zapadne strane. Pozicija glavnog ulaza je naglašena stepeništem i tremom.
Funkcionalna distribucija sadržaja u hotelu izvršena je po nivoima. Na prizemlju su smešteni ulazni hol sa recepcijom, lounge bar, restoran sa kuhinjom i terasom, sanitarije i uprava.
Na svim spratovima predviđeno je isto funkcionalno rešenje sa šest studio apartmana po etaži.
Ulazni hol je neposredno povezan sa horizontalnim i vertikalnim komunikacijama. Na svim spratovima predviđeno je isto funkcionalno rešenje sa 6 studio apartmana po etaži.
Funkcionalno rešenje studio apartmana karakteriše jasnoća u podeli zona potrebnih za predmetnu tipologiju, a to su: dnevna zona, spavaća soba, kuhinja sa trpezarijom i kupatilo. U podrumu su predviđene tehničke prostorije hotela.
Dva tipa studio apartmana u depadansima
Depadansi su projektovani kao slobodnostojeći objekti spratnosti Po+Pr+1, a dobile su nazive Vila Troglava, Vila Crna glava, Vila Zekova glava i Vila Ćupovi.
Glavni saobraćajni pristupi depadansima je takođe sa planirane saobraćajnice na jugo-zapadu. Pozicije glavnih ulaza su naglašene stepeništem i tremom.
Na svim nadzemnim etažama u depadansima predviđene su smeštajne jedinice, koje su rešene u vidu dva tipa studio apartmana (sa jasnim podelama na 3 zone – dnevna, spavaća i kupatilska) povezana sa glavnim komunikacijskim jezgrom u središtu objekta.
Crnogorski vrhovi
Fasada hotela i depadansa je projektovana od prirodnih materijala – kamena i drveta. Kamen je u hotelu predviđen na prizemlju, dok je na depadansima predviđen kao postament izdignutom prizemlju.
Kameni zidovi su jednostrano zidani kamenom debljine 20 cm, u nepravilnom slogu. Ulazni tremovi hotela i depadansa, kao i smeštajne jedinice u hotelu i depadansima završno su obloženi drvetom svetle boje – jelovim daskama debljine 2,5 i 5 cm.
Krov je kosi, dvovodni ili viševodni završno hidroizolovan, termoizolovan i obložen limom sive boje RAL 9006.
Svedenom materijalizacijom zidova i strmim krovnim ravnima teži se utisku planinskih vrhova, gradi se identitet kompleksa.
„Svedenom materijalizacijom zidova i strmim krovnim ravnima teži se utisku planinskih vrhova, gradi se identitet kompleksa, stvara se ime, brend Peaks of Montenegro“ – navode iz Biroa 81000.
Predviđeno je uređenje zelenih površina zasadima trave i drveća. Ispred ulaza u hotel i depadanse projektovane su kamene žardinjere predviđene za sadnju cveća i dekorativnog zelenila.
interesantno rešenje
Peaks of Montenegro je zasticeno ime pa hotel u Kolasinu ne moze da nosi taj naziv.