Sinergija makarske arhitekture i apatinskog dizajna za dve vile u Baškoj Vodi
Teren u nagibu propušten je da prođe kroz dvoetažnu kuću čime su se arhitektura turističkih objekata i prirodni pejzaž Dalmacije stopili u jedno.
Smeštena u podnožju veličanstvenog masiva planine Biokovo, na zapadnom delu Makarskog primorja, Baška Voda je tokom godina od trgovačkog i ribarskog mesta prerasla u pravi mali mediteranski gradić i popularnu turističku destinaciju na hrvatskom delu Jadranskog mora.
Iako u naselju ne živi ni tri hiljade stanovnika, u toku letnjih meseci se taj broj može i više puta uvećati, te su se među rastućim smeštajnim kapacitetima odnedavno našle i vile Aristippos i Hedone, koje je projektovao arhitekta iz Makarske Leon Lulić, a enterijerski oblikovao i opremio Urban Planning d.o.o. iz Apatina na čelu sa arhitektom Radmanom Pejićem.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Od Pržna do Rovinja – 7 regionalnih projekata kuća i vila na Jadranu
- Dom na Jadranu sa sklopivim metalnim šalukatrama za sigurnu zimu
Zatečeni teren u nagibu trebalo je delimično propustiti da prođe kroz dvoetažnu kuću.
Inicijalni parametri za projektovanje vila u Baškim Vodama bili su zatečeni teren u nagibu koji je trebalo delimično propustiti da prođe kroz kuću, odnosno kroz dnevni deo objekata, te tu prožeti enterijerski i eksterijerski formirane prostore.
“Letnje intenzivnije korišćenje kuća potencira ovu karakteristiku”, kaže Lulić za Gradnju.
Sobe, kao intimniji deo kuća, trebalo je tretirati u sklopu sa zatvorenijom formom i napraviti ih da oblikuju volumenski okvir koji natkriva donje sadržaje, odnosno ograđuje i zaokružuje prostore iz prizemlja. Taj deo kuća definiše volumenski rub i gabarit.
Reinterpretacija prostora i materijala
Takođe, bilo je potrebno i sve ostale prostore utopiti u terase i teren, tako da budu volumenski sakriveni, a samu građevinsku masu kuća tretirati dvoetažno.
Zadatak je bio i da se autohtonost pokuša ostvariti kroz savremenu reinterpretaciju potreba i samih prostora, a primenjene materijale i sadržaje tradicionalno odmaknuti, ali tretirati analogno – umesto kamena upotrebiti npr. keramiku, umesto vrta oblikovati bazen sa sunčalištem, umesto doslovne konobe ili taverne postaviti fitness i sl.
„To je kao pokušaj važno jer se tim putem kultura oblikovanja životnog prostora pokušava oplemeniti, a ne doslovno ponavljati“ – objasnio je Lulić za Gradnju.
Autorski nezavisan projekat enterijera
Enterijer je, kako dodaje, sledio osnovne parametre, autorski nezavisan i kreativno se nadovezujući, te je ostvario dodatnu vrednost.
„Kuće predstavljaju pokušaj stvaranja jednog mogućeg oblika korišćenja, a nadam se da će biti toliko vitalne da mogu prihvatiti i dodatne zahteve, koji su neminovni“ – rekao je arhitekta iz Makarske.
Trebalo je svaki komad mobilijara osmisliti, materijalizovati i postaviti ga na odgovarajuće mesto, kako bi ispunili zamisao investitora i projektanta.
Iz firme Urban Planning kažu da je investitor stavio pred njih zadatak da oplemene prostore enterijera i eksterijera vila mobilijarom, koji će samom izvedbom i postavljanjem upotpuniti i oživeti prostore vila.
„Trebalo je svaki komad mobilijara osmisliti, materijalizovati i postaviti ga na odgovarajuće mesto, kako bi ispunili zamisao kako investitora, tako i projektanta objekata“ – objašnjava Radman Pejić iz apatinske firme.
Svaka vila priča za sebe
Da bi investitoru predočili svoje zamisli, urađeni su 3D prikazi koji su verodostojno prikazali izglede i materijalizaciju budućeg mobilijara.
„Svaka vila je priča za sebe i svi prostori su odrađeni tako da budu jedinstveni, a u samim objektima bilo je tri nivoa za opremanje – suteren, prizemlje i sprat“, kažu iz Urban Planninga za naš portal.
Suteren obe vile sastoji se od prostora za vežbanje i rekreaciju, a dizajneri su ga oplemenili izradom saune, koja dominira u delu za vežbanje, te sa spravama i ostalim mobilijarom čini celinu.
Najlepši deo objekata je prizemlje u kome akcenat ima dnevni boravak sa spojenim trpezarijskim delom, te kuhinja i soba za goste sa kupatilom.
U prostoru za rekreaciju postavljen je sto za bilijar, koji se po potrebi pretvara u sto za obedovanje. Tu su još mini-kuhinja, vinska vitrina i vinski frižider, namenjen za hlađenje belog i crnog vina. Prostor suterena povezan je stepeništem sa prizemljem.
Kako navode dizajneri, najlepši deo objekata je prizemlje u kome akcenat ima dnevni boravak, sa spojenim trpezarijskim delom, te kuhinja i jedna soba za goste sa kupatilom.
Jednostavnost i elegancija
Kuhinje su dizajnirane da budu elegantne, a ujedno i funkcionalne, a predstavljaju kombinaciju modernih jednobojnih materijala, ravnih linija i drveta hrasta.
Opremljene su kompletnom tehnikom, a skriveno LED osvetljenje naglašava ivice, zadržavajući jednostavnost i eleganciju.
Dnevni boravak opremljen je trosedom, izrađenim u američkom orahu, tapaciran prirodnom kožom u bež boji.
Prostor trpezarije opremljen je sa dva stola, koji po potrebi mogu da budu spojeni ili razdvojeni, a sa dovoljnim brojem stolica, zadovoljavaju potrebe gostiju u objektu.
„Svaka vila ima različite boje materijala stolica, koji su uklopljeni u kompletan ambijent“ – navode za naš portal iz Urban Planninga.
Dnevni boravak opremljen je trosedom, izrađenim u američkom orahu, tapaciran prirodnom kožom u bež boji. Prostor dopunjuju fotelje visokih i niskih naslona u različitim bojama, te mobilni stočići modernih oblika u zlatnim bojama.
Obloga od hrasta iznad kreveta
Soba za goste je opremljena jednostavno, a elegantno. U njoj se nalazi veliki bračni krevet, tapaciranog visokog uzglavlja, sa adekvatnim dušekom.
„Da bi se naglasio prostor bračnog kreveta urađena je obloga zida vertikalno i horizontalno iznad sredine kreveta u drvetu hrasta, sa skrivenom LED rasvetom sa obe strane obloge, kako vertikalno, tako i horizontalno“ – navode dizajneri.
Kupatilo je prostrano i opremljeno je svim potrebnim sanitarijama, sa posebnim akcentom na slavine i tuš u zlatnoj boji.
Iz obloge zida izlazi konzolna komoda koja je namenjena za TV. Pored kreveta, soba ima okrugli stolić, dve stolice i jednu fotelju. Materijal na ovim elementima je štof u istoj boji.
Na samom ulazu u sobu smešten je neprimetni garderober, koji svojim kapacitetom zadovoljava sve potrebe gostiju.
Kupatilo je prostrano, a zidovi i podovi obloženi su modernom keramikom. Opremljeno je svim potrebnim sanitarijama, sa posebnim akcentom na slavine i tuš u zlatnoj boji.
Pogledi na more i Biokovo
Prostor prizemlja povezan je sa spratom stepeništem, koga čine samo konzolna gazišta u jasenu, sa ogradom od stakla. Treba napomenuti da se iz prostora prizemlja pruža predivan pogled na more i Biokovo.
Na spratu svake vile nalaze se tri sobe sa kupatilima, koje imaju istu opremu kao i soba u prizemlju. Mobilijar svake sobe je u drugoj boji.
Dizajneri su balkone opremili okruglim stolićima, pločom od tikovine u kombinaciji sa metalnom nogom.
Sve sobe na spratu imaju pogled na more, a kroz staklena klizna vrata izlazi se na prostrane balkone. Dizajneri su balkone opremili okruglim stolićima, pločom od tikovine u kombinaciji sa metalnom nogom.
Sav mobilijar u tikovini
Prostor eksterijera čini dominantni bazen i veliki prostor oko vila, koji su opremljeni velikim stolovima i stolicama, brojnim ležaljkama sa udobnim prostirkama i garniturama dvoseda za sedenje. Sav mobilijar eksterijera je rađen u tikovini.
„Kada se na kraju ove priče vratimo na početak i pogledamo 3D prikaze prostora, sa kojima smo počeli priču, a zatim pogledamo izvedeno stanje, svakako moramo biti zadovoljni mi kao izvođači, zatim sam investitor i verovatno projektant objekta, jer smo tu početnu zamisao i ostvarili“ – kaže Radman Pejić na kraju razgovora za Gradnju.
Foto-galerija
Faktografija
Villa Aristippos – vila sa plavom stolarijom
Villa Hedone – vila sa braon stolarijom
Leon Lulić
Urban Planning
Villa Aristippos 521,15 m² bruto površine
Villa Hedone 499,60 m² bruto površine
Zona Baške Vode i Brela, Rogać, Baška Voda, Hrvatska
2017.
2020.