Zabriskie osmislio projekat urbane revitalizacije centra grada u Bugarskoj
Projektom su aktivirani urbani džepovi, izvršeno je spajanje javnog sadržaja u koherentnu celinu, dok je uređenje bilo inspirisano lokalnom kulturom i pejzažom.
Renomirani beogradski arhitektonski studio Zabriskie osvojio je ovog meseca četvrto mesto na međunarodnom konkursu za uređenje centra Dobriča, jedinstvenog ravničarskog grada u Bugarskoj.
Četvrtoplasirani projekat autorski potpisuje tim koji su sačinjavali arhitekti Fedor Jurić, Ivan Šuić i Stefan Nešić, uz konsultante Milku Gnjato i Miloša Stankovića, kao i saradnika Danila Ćorkovića.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Pogledajte sve nagrađene radove na konkursu za revitalizaciju Studentskog grada
- Fasade u centru Banjaluke oblikovaće kineske arhitekte
Turizam kao generator ekonomskog razvoja
Dobrič je grad u ravnici severoistočne Bugarske, koji je jedinstven po disproporcionalno velikom broju kulturnih ustanova i institucija u odnosu na broj stanovnika.
U ovakvim okolnostima, turizam se nameće kao idealna prilika za oživljavanje i dopunu kulturnog sadržaja, kao generator lokalnog ekonomskog razvoja i dela strateškog pozicioniranja grada na regionalnoj i nacionalnoj mapi.
Svoju strategiju beogradski arhitekti su sproveli kroz tri jedinstvena principa.
To je ujedno i prepoznato kroz zvanični strateški plan grada, koji predviđa da turizam postane jedan od primarnih izvora prihoda, posle agrokulture i industrije, kažu iz studija Zabriskie za naš portal.
Svoju strategiju beogradski arhitekti su sproveli kroz 3 jedinstvena principa: aktiviranje urbanih džepova (1), „Connecting the dots“ – spajanje javnog sadržaja u koherentnu celinu (2) i uređenje inspirisano lokalnom kulturom i pejzažom (3).
Aktiviranje urbanih džepova
Jedna od karakteristika grada su napušteni pasaži, u kojima su autori prepoznali potencijal da se tematizuju sa raznovrsnim sadržajima, kako bi postali integrisani deo svakodnevnog života građana.
„Tema svakog pasaža je pažljivo odabrana naspram potencijala postojećeg prostora, interesnih grupa i neposrednog okruženja“ – objašnjavaju iz studija Zabriskie za Gradnju.
Connecting the dots
Inspirisani idejom da je Dobrič veza između Rusije i Turske, arhitekti su predložili sličnu internu vezu koja spaja i objedinjuje čitav sadržaj i identitet grada.
Nadovezujući se na dokument od strategiji razvoja kulture u Dobrič regionu, predložene su 4 jedinstvene turističke rute, koje istovremeno mogu biti od značaja i za lokalce:
- Urbano hodočašće – ruta koja spaja sve crkve i džamije
- Etno ruta – koja u sebi obuhvata i druge sadržaje kulture
- Edukativna ruta
- Urbani život – spaja pasaže sa kulinarskim, vinskim ili kreativnim događajima
Sve rute su integrisane kroz partnerno uređenje, omogućivši laku orijentaciju i jasnu destinaciju.
Uređenje inspirisano lokalnom kulturom i pejzažom
Postojeći predimenzionisani glavni trg beogradski arhitekti su interpretirali kao otvorenu urbanu livadu koju je potrebno aktivirati.
Sa time na umu, nova šema raspodele sadržaja je inspirisana logikom parcelacije njiva u okolnom pejzažu, čime pruža jedinstveno hiperlokalno iskustvo koje je karakteristično za region.
Zelena strategija za racionalizaciju troškova
Postojeće stanje je obeleženo prekomernim popločanjem, toplotnim ostrvima, velikim opterećenjem na infastrukturu i neprijatnom mikro-klimom za boravak.
Korišćenjem lokalnog rastinja umesto trave, odabirom vodopropusnog popločanja, te sadnjom zelenih površina u direktnom kontaktu sa tlom arhitekti planiraju smanjene troškova održavanja i utroška vode do 40% i značajno manje opterećenje gradske infrastrutkture kišnicom.
„Dodatni benefit je sadnja 85 novih stabala i uvođenje 7.215 m2 novih zelenih površina, čime smo ujedno i stvorili prijatan ambijent za boravak prolaznika, turista i građana“ – kažu na kraju iz studija Zabriskie.