Vikendica koja spaja život sa zemljom i spavanje sa nebom
Smeštanjem zona za spavanje u potkrovlje u potpunosti je oslobođeno prizemlje i omogućeno kreiranje fleksibilnog prostora za zajedničke životne aktivnosti.
Koncept kuće nazvane Fale Marker House, iza kog stoji firma RTA Studio sa Novog Zelanda, crpi inspiraciju iz jednostavnog kosog dvovodnog krova koji pokriva otvoreni životni paviljon.
Međutim, gledano sa vode ili plaže, silueta objekta podseća na oznaku luke, čime se odaje počast novozelandskom ostrvu Great Barrier, na kome je ova kuća od 110 kvadrata i sagrađena.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- 0% betona i 0% plastike: Stara kuća od opeke obnovljena po principima ekološke gradnje
- Kuća sa lebdećim krovom: Pomirenje ruralnog i modernog u 135 kvadrata
Spavanje povezano sa nebom
Kako su arhitekte iz Oklenda objasnile za ArchDaily, klijenti su izrazili želju da ovo mesto bude skromna vikendica sa tri spavaće sobe i prostorom za porodična okupljanja.
Lokacija kuće je uz obalu, na zemljištu koje je uz put, gde su pogledi na okean pomalo zaklonjeni obalskim dinama, koje su karakteristične za lokalnu plažu Medlands.
„Naše rešenje je bilo da povežemo život sa zemljom i spavanje sa nebom. Spavaće sobe smo postavili u potkrovlje, povezujući svaku zonu za spavanje sa horizontom okeana ili okolnim žbunjem“, rekli su iz studija.
Lokacija mesta diktirala je postavljanje fasadnih zaklona na oba nivoa kako bi se stvorila umerena privatnost, a omogućio dotok sunčeve svetlosti.
Ovakav način organizacije prostora u potpunosti je oslobodio prizemlje i omogućio kreiranje fleksibilnog prostora za zajedničke životne aktivnosti.
Javna i neposredna lokacija mesta, na ivici puta, diktirala je postavljanje fasadnih zaklona na oba nivoa, kako bi se stvorila umerena privatnost, a omogućio dotok sunčeve svetlosti.
Fasadni zakloni na prizemlju su klizni, dok se na gornjem nivou okreću ka napred, poput krila ptica ili zmajeva na nebu.
U potpunosti van mreže
Arhitekti dalje objašnjavaju da su kao način brige za održivost odabrali malu ukupnu površinu kuće – 110 kvadratnih metara.
Dok je peskovita podloga zahtevala betonske temelje, kao i formu čeličnog okvira kako bi se kuća borila protiv klimavog ostrvskog tla, ostatak objekta je izveden pretežno u drvetu kako bi se uspostavila određena ravnoteža i kako bi ugljenični otisak bio što je moguće manji.
Kuća je u pogledu infrastrukture u potpunosti van mreže, zahvaljujući sistemima za generisanje solarne energije, prikupljanje kišnice, odlaganje atmosferskih voda na licu mesta, kao i primeni pasivne solarne kontrole i prirodne ventilacije.
zaista prelepo za npr. Skandinaviju…
Zanima me izgradnja vikendice cijene i izvodjaci
Ko ce se penjati i prati staklo na spratu spolja?