Farbanje radijatora: Nova boja za novu grejnu sezonu
Koliko košta farbanje radijatora, kojim bojama se to radi i kako to sami da izvedete kako biste podigli vizuelni kvalitet prostora.
Dok čekamo da radijatori postanu topli možemo iskoristiti vreme da osvežimo njihov izgled. Farbanje radijatora je jednostavan posao koji ne iziskuje previše vremena niti para, pa ga možete uzeti sami u svoje ruke.
Svi radijatori bilo da su aluminijumski ili tučani (liveni) mogu se farbati na ovaj način. Bitno je da kupite odgovarajuću farbu, odnosno emajl za radijatore.
Postoje raznih proizvođači boja za radijatore (Helios, Tikkurila, Zorka color, Maxima i Zvezda), a vi se odlučite za onaj koji nađete u najbližoj farbari.
Srodni članci na portalu Gradnja
- Farbanje starih pločica: Najpovoljnije rešenje za renoviranje kupatila
- Uradi sam: Farbanje starih unutrašnjih vrata
Cene se uglavnom kreću oko 1 evro/rebru radijatora i 1 evro po dužnom metru cevi radijatora.
Cena jedne konzerve od 0,75l je od 7 do 11 evra, a sa njom se može prefarbati 2 do 3 radijatora. Pored farbe potreban vam je razređivač (preporučuje se uljani) i četka za farbanje.
Možete koristiti i mali valjak za farbanje ako na radijatoru postoji više ravnih površina. Valjak je preporučljiv za novije aluminijumske radijatore koji imaju ravnu prednju stranu dok za stare tučane radijatore se koristi uglavnom samo četka.
Ukoliko se odlučite ipak da vam majstor uradi ovaj posao, cene se uglavnom kreću oko 1 evro/rebru radijatora i 1 evro po dužnom metru cevi radijatora. U ovoj ceni je uključen i materijal.
Namazan svim bojama
Bitno je navesti da osim u belu, farbe za radijatore možete poručiti u bilo kojoj nijansi. Ovo je posebno zgodno ako želite da vam se boja radijatora slaže sa bojom zida na kojem se radijator nalazi i time ga vizuelno neutralisati.
Međutim, boje po RAL-u dostupne su samo kod pojedinih proizvođača, pa je potrebno da pronađete farbaru koja meša, to jest spravlja boje prema ton karti.
Kako se radijator farba
Farba se nanosi uglavnom u jednom sloju, a vreme sušenja je 5 do 6 sati.
Bitno je da pre početka farbanja dobro zaštitite pod i zid jer će vam farba zasigurno kapljati.
Farba se može razrediti razređivačem do 15% . Ove boje imaju dobru pokrivenu moć.
Vrlo je bitno da radijatori budu čisti i bez prašine kako bi se boja lepo vezala.
Pre nanošenja boje, potrebno je da se radijator dobro očisti. Čišćenje možete uraditi i sa krpom koju pokvasite sa razređivačem. Vrlo je bitno da radijatori budu čisti i bez prašine kako bi se boja lepo vezala. Šmirglanje radijatora je nepotrebno ukoliko nemate rđe ili oštećenja na metalu koje je potrebno ukloniti.
Ne žuti, otporan na čišćenje
Emajl pomaže da radijator da ne žuti. On se brzo se suši i nema neprijatan miris. Otporan je na temperature do 120 °C i ima sjajan završni premaz.
Ofarban radijator je otporan na sredstva za čišćenje u domaćinstvu i sigurno će vam vizuelno unaprediti tom pred narednu grejnu sezonu.
Srećan rad!
4.11 kao datum, je vrlo kasno za farbanje radijatora, slozicete se?
svi mi koji smo uzeli ikada u ruke boju da farbamo nešto, znamo koliko je helios katastrofalna farba!
s obzirom da je proba počela od 1. 11… ima vremena za farbanje idu topliji dani hahahhahahha