Zemlja na vodi: Ovaj modularni sistem omogućava izgradnju kuća na rekama, jezerima i morima
Plutajuće platforme ne samo da mogu da nose teret zgrade, već podvodni temelji u isto vreme pružaju stanište za ribe i rakove. Održivo i iznad i ispod!
Danska arhitektonska praksa MAST razvila je projekat „Land on Water“ (srp. Zemlja na vodi), sistem koji pruža prilagodljivo rešenje za izgradnju gotovo svega na vodenoj površini – od plutajućih kuća, preko kampova, pa čak i malih parkova i društvenih centara.
Ovaj projekat firme koju su osnovali arhitekti Maršal Blečer i Magnus Marbjerg predstavlja odgovor na kontinuirano podizanje nivoa mora, te i povećanog rizika od urbanih poplava, a što je ujedno dovelo do sve većeg interesovanja za arhitekturu na vodi.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Ova modularna plutajuća barijera sprečava da tone plastike završe u okeanu
- Boerijeva plutajuća šuma kao paviljon na Nedelji dizajna u Milanu
Laka montaža u različitim konfiguracijama
„Zemlja na vodi“ predstavlja predlog fleksibilnog i održivog koncepta, koje za polazište uzima prethodna rešenja, za koja se pokazalo da se ipak teško prilagođavaju, transportuju i često koriste neodržive materijale poput betonskih temelja ispunjenih polistirenom ili su u formi plastičnih pontona.
„Sistem je zasnovan na plutajućim platformama koje su u formi paketa, lakih za transport i montažu u različitim konfiguracijama“ – objasnili su arhitekti iz MAST-a za ArchDaily.
Kavezi su napravljeni od ojačane reciklirane plastike i punjeni su lokalnim materijalima koji mogu da izdrže težinu strukture koju nose.
Sistem je inspirisan gabionom, odnosno mrežastim kavezima ispunjenim kamenom kojim su se nekada pravili temelji i zidovi.
U ovom slučaju, kavezi su napravljeni od ojačane reciklirane plastike i punjeni su lokalnim materijalima za plutanje koji mogu da izdrže težinu strukture koju nose.
Ovakav sistem ima i prednost što se u bilo kom trenutku može prilagoditi težini zgrade na vrhu.
Održivost i iznad i ispod vode
Projektom je održiv i iznad i ispod vode. Naime, plutajući temelji mogu da obezbede dobro stanište za ribe i rakove, a takođe da postanu i sidrište za mekušce i morske alge, doprinoseći na taj način bogaćenju biodiverziteta lokalnog ekosistema.
Sistem takođe podrazumeva i izbegavanje upotrebe toksičnih materijala, kao što su boje koje se često koriste za testiranje čeličnih i betonskih temelja.
Modularan i prilagodljiv karakter sistema može podstaći zajednice da rastu i razvijaju se u dinamičnoj i organskoj materiji.
Modularan i prilagodljiv karakter sistema takođe može podstaći zajednice da rastu i razvijaju se u dinamičnoj i organskoj materiji.
Arhitekte ovo vide kao alternativu velikim, plutajućim gradovima koji često stvaraju krute strukture i stoga su skloni da ponove greške planera sa sredine 20. veka.