Huk u kamenu: Hala na Cetinju projektovana kao tvrđava sporta
Ideja autora za konkursni rad bila je da se napravi autentična kuća, ukorenjena u mestu – kuća s merom. Evo kako su u tome uspeli.
Kako je Gradnja prenela u utorak, prva nagrada na nedavno završenom Međunarodnom javnom konkursa za izradu idejnog arhitektonskog rešenja za sportsku halu na Cetinju pripala je projektu Biroa 81000, arhitektonske firme iz Podgorice koja stoji i iza pobedničkog rešenja za novu zgradu Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu.
Autori rada koji je stručni žiri ocenio kao najbolji su Ivan Jovićević i Dušan Đurović, sa saradnicima Denisom Tahirovićem, Teodorom Bjelić, Ksenijom Gomilanović i Oliverom Mirković, dok su saradnici na konstrukcijama bili Ivan Živković i Mladen Muhadinović.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Dodeljene nagrade za idejno rešenje objekta Državne revizorske institucije Crne Gore
- Raspisan međunarodni konkurs za idejno rešenje šetališta u Budvi
Nacionalno osvešćena kuća s merom
Kako objašnjavaju autori prvonagrađenog rada, ideja je bila napraviti autentičnu “kuću”, ukorenjenu u mestu, nacionalno osvešćenu kuću, kuću s merom.
„Sportska dvorana spremna da pamti savremenu istoriju sporta zamišljena je kao bedem, utvrda, tvrđava sporta… Grubo rečeno, kao kamena dvorana, kao dvorana od kamena“ – kažu iz Biroa 81000.
Teren i tribine, utakmica i huk sa tribina – vibrantne zone dvorane velikog energetskog naboja natkrivene su krovnom pločom odenutom u kamenu.
Male kamene kuće relativno pravilno poređane na prizemlju, “kriju” komunikacije i dopunske sadržaje dvorane, navode dalje autori za naš portal.
Ujedno, kako dodaju, one su granica između spolja i unutra, a razmaknute su taman toliko da naglase glavni ulaz u dvoranu, ili “otvore” sa tribina vizure na drvored i park.
„Teren i tribine, utakmica i huk sa tribina – vibrantne zone dvorane velikog energetskog naboja natkrivene su krovnom pločom odenutom u kamenu. Ukratko, huk u kamenu“ – kažu naši sagovornici.
Tribine sa sve četiri strane terena
Kako dalje objašnjavaju iz Biroa 81000, organizacija kretanja i raspored sadržaja u dvorani omogućava kratku vezu publike do tribina i ostalih željenih sadržaja.
Tribine su postavljene sa sve četiri strane terena, od čega su sa 3 strane fiksne, a sa jedne strane teleskopske. Dominantno im se pristupa spuštanjem, dok se u nivou koridora nalaze mesta za osobe smanjene pokretljivosti.
„Prsten po obodu tribina oivičen je sklopom komunikacija, sanitarija, prostorija za osveženje i služenje hrane i pića, prodaju dresova i rekvizita“ – kažu autori arhitekture.
Projektovano 2.136 fiksnih mesta
Na galeriji se nalazi VIP salon sa VIP mestima, te novinarski salon sa novinarskim mestima. Ukupan kapacitet tribina je 2.408 mesta od čega je 64 VIP mesta, 16 mesta za novinare i 24 mesta za OSI.
„Fiksnih mesta na tribinama projektovano je je 2.136, dok su 272 mesta ostvarena na teleskopskim tribinama„, objašnjavaju autori prvonagrađenog rada
Sa dužih tribina se otvaraju vizure na drvored na zapadu i sportsko-rekreativni park na istoku, odnosno sa kraće tribine na pristupni trg.
Naročito je vođeno računa o njenoj energetskoj efikasnosti, dugotrajnosti i niskoj ceni izvođenja i održavanja.
Budući da se radi o građevini javne namene, dodaju nađi sagovornici, naročito je vođeno računa o njenoj energetskoj efikasnosti, dugotrajnosti i niskoj ceni izvođenja i održavanja.
„U tom smislu, namera je bila predložiti što niži objekat, minimalne potrebne kubature vazduha, kako bi gubici toplote i utrošena energija za grejanje/hlađenje/ventilaciju bili što manji“ – kažu na kraju podgorički arhitekti.
Vise je projektovana kao robna kuca, ali nema veze 🙂