Stadion u obliku kratera najveći je objekat na svetu zaštićen zemljom
Ovo grotlo talasaste forme potpuno je prekriveno travom.
Arhitektonski studio MAD Architects potpisuje projekat vijugavog betonskog stadiona nalik masivnom krateru, koji je konstruisan ispod tla i prekriven travnatim krovovima.
Zamišljen kao „komad lend arta“, stadion ukupne površine od 33.731 kvadrata imaće kapacitet od 30.000 mesta, a tribine će biti blago talasaste kako bi pratile okolni pejzaž.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Zlatna fasada: Na ovom stadionu igraće se finale SP u Kataru
- Herzog & de Meuron renoviraju stadion švajcarskog fudbalskog superligaša
Sedišta i nadstrešnica u kontrastu
Sedišta osmišljena u različitim nijansama zelene boje upućuju na pejzaž okolnih brda, a dizajnirana su tako i da budu u kontrastu sa belom nadstrešnicom stadiona, piše Dezeen.
Stadion se nalazi u kineskom gradu Quzhou, na oko 400 kilometara jugozapadno od Šangaja, a lokacija mu je u centru sportskog parka Quzhou, koji je trenutno u izgradnji i planirano je da se prostire na oko 700.000 kvadrata.
MAD su dizajnirali ulaze u objekat sa dvostruko zakrivljenim površinama koje izgledaju kao da se „kreću poput morskih talasa“.
Iako je delimično ukopan u tlo, oblik stadiona Quzhou je kreiran u odnosu na planinski greben koji se može videti sa predmetne lokacije.
Stadion ima iskošenu fasadu sa devet ulaza, a kako bi struktura izgledala baš tako, primenjeno je 60 stubova izvedenih od betona.
MAD su dizajnirali ulaze u objekat sa dvostruko zakrivljenim površinama koje, kako kažu arhitekte, izgledaju kao da se „kreću poput morskih talasa“, dok su zidovi napravljeni od teksturiranih betonskih ploča sa drvenim zrncima.
Većina propratnih sadržaja ispod zemlje
Donja strana stadiona obmotana je PTFE membranom od sintetičkog polimera sa mikroperforacijama koji delimično propušta svetlost i pomaže poboljšanju akustike, dok je gornja strana obložena čvršćom PTFE membranom, koja je otporna na razne vremenske uslove.
Nadstrešnica je izvedena je od samonosive čelične konstrukcije. Arena i tribine stadiona su organizovani iznad zemlje, ali većina propratnih sadržaja su podzemni. Stadion je projektovan tako da „apsorbuje, skladišti i infiltrira kišnicu“.
Stadion je zamišljen kao deo lend arta koji uranja u prirodu i poziva sve da se okupe i podele međusobno sportski duh.
„MAD Architects smatra da stadion predstavlja ne samo dinamičan parkovski prostor u blizini urbanog centra grada koji je pogodan za sportsku i ležernu rekreaciju, već i priliku za kreiranje duhovne veze između ljudi i prirode. Stadion je zamišljen kao deo lend arta koji uranja u prirodu i poziva sve da se okupe i podele međusobno sportski duh“, rekli su iz studija.
Stadion Quzhou je prva završena faza izgradnje sportskog parka Quzhou, koji će se graditi u dve faze, a sadržaće i fiskulturnu salu sa 10.000 mesta, muzej nauke i tehnologije, natatorijum sa 2.000 mesta, hotele, omladinski centar i razne maloprodajne objekte.
Ovako bi trebalo svi stadioni da izgledaju, da oko njih bude sto vise zelenila, a ne brdo betona i asfalta.
Bilo bi lepo da se prilikom planiranja buducih sportskih objekata kod nas uzme ovaj stadion za primer