DPI u Čikagu – Zgrada nepristrasna prema bilo kom određenom pravcu
Zahtevajući arhitekturu koja se prilagođava kontinuiranom rastu programa Instituta, zgrada neguje interdisciplinarnu interakciju i eksperimentisanje.
Arhitektonske firme OMA – na čelu sa partnerom Šoheijem Šigemacuom – i Jacobs predstavile su dizajn novog sedišta Instituta Discovery Partners (DPI), dela sistema Univerziteta Ilinois u Čikagu.
Planirano je da zgrada učvrsti novi inovacijski distrikt duž reke Čikago, u javnosti predstavljen kao 78. kvart najnaseljenijeg američkog grada posle Njujorka i Los Anđelesa.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Neka sile zatezanja budu s tobom: Muzej Džordža Lukasa odignut od tla
- Google Bay View – Kampus budućnosti sa 50.000 solarnih panela
Interdisciplinarna interakcija i eksperimentisanje
Osmospratnica, koja se nalazi na površini od jednog američkog akra (oko 40% hektara) obezbediće blizu 19.000 kvadratnih metara kancelarija, učionica, laboratorija i prostora za događaje za DPI i njegove univerzitetske i industrijske partnere.
„DPI neguje mogućnosti za istraživanje, učenje i inovacije u različitim zajednicama, zahtevajući arhitekturu koja se prilagođava kontinuiranom rastu njegovih programa. Želeli smo da obezbedimo zgradu koja neguje interdisciplinarnu interakciju i eksperimentisanje“, rekao je za ArchDaily Šohei Šigemacu.
Meka, transparentna forma i javno prizemlje nude otvoren poziv zajednici da uđe u zgradu i njenu mrežu.
„Programi su organizovani da maksimalizuju efikasnost i potencijal za povezivanje, a raznoliki rasporedi su konfigurisani oko centralne zone kolizija. Meka, transparentna forma i javno prizemlje nude otvoren poziv zajednici da uđe u zgradu i njenu mrežu“, dodao je partner u OMA.
Zgrada je projektovana na višesmeran način, nepristrasna prema bilo kom određenom pravcu, kako bi se stvorile jake veze sa svim okolnim naseljima, angažovale zajednice sa svih strana i otvorile ka reci Čikago.
Velikodušni atrijum kao veza svih prostora
Ulaz u objekat iz 15. ulice biće obeležen skulpturom Ričarda Hanta, dok je prizemlje zamišljeno kao zajednički prostor za javnost, zajedno sa kafeom, auditorijumom, izložbenim i multifunkcionalnim prostorima.
Glavni spratovi su podeljeni između računarskih laboratorija, učionica, eksperimentalnih laboratorija i kancelarija. Centar zgrade je posvećen velikodušnom atrijumu koji stvara vizuelne i funkcionalne veze između svih prostora.
Dizajnerski tim je ovo shvatio kao priliku da stvori prostore u kojima naučnici, studenti, profesori, preduzetnici i profesionalci iz industrije mogu da sarađuju i grade stvari zajedno.
Prva zgrada u novom inovacionom distriktu
Na poslednjem spratu se nalazi prostor za događaje okružen terasom sa koje se pruža pogled na grad i okolni okrug.
Očekuje se da će sa realizacijom započeti 2024. godine, te da će institut biti prva zgrada koja će početi da se gradi u „The 78“ – inovacionom čikaškom distriktu.
Dizajnerski tim DPI-ja čine arhitektonska firma Jacobs i kancelarija OMA u Njujorku, koju predvodi Šigemacu sa saradnicima Kristi Čeng i Džejkom Forsterom.