Živa fasada: Paneli od terakote za smeštaj ptica i insekata
Ako želite da u fasadu svog budućeg projekta uključite floru i faunu, pogledajte ovo modularno rešenje za gnežđenje životinjskog sveta.
Britanska inženjerska kompanija Buro Happold i američki arhitektonski studio Cookfox Architects razvili su prototip za fasadni sistem od terakote koji može da ugosti male divlje životinje, insekte, ptice, kao i biljke.
Modularni sistem fasade je dizajniran tako da podrži raznovrstan lokalni eko-sistem koji raste u našim urbanim sredinama, a takođe ovaj sistem može imati i edukativni karakter.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Opeke sa otvorima za pčele obavezne u novim zgradama u Brajtonu
- BIG projektovao hotelsku sobu obloženu ptičjim gnezdima
Moduli kao okvir za mikrostaništa
„Zid od terakote je napravljen od standardizovanih modula koji se međusobno uklapaju, sa umetnutim posudama za pčele i ptice, na primer, kao i različite vrste biljaka“, objasnio je za Dezeen Andre Parnter iz Buro Happold.
Livene posude postavljene unutar fasadnih panela od terakote prave dom za floru i faunu.
Svaki pojedinačni modul ima skulpturalni oblik, najsličniji formi strelice, koji se sastoji od tri zupca i kružnih otvora koji mogu biti opremljeni čaurama za gnežđenje, kako bi se divljim životinjama obezbedio nastanjivi prostor unutar površine fasade.
Smeštaji
Keramički moduli su zastakljeni u nijansama plave i bele boje i prekriveni dekorativnim izbočinama, da bi se stvorili talasasti i teksturalni uzorci preko fasada zgrada, kada su fiksirani zajedno.
Konstruisana su tri različite vrste posuda za smeštaj biljaka, pčela i ptica, koji se mogu pričvrstiti na donju stranu sistema od terakote.
Otvori za ventilaciju u unutrašnjosti gnezda
Posude namenjene pticama imaju otvore širine oko dva centimetra sa zaobljenom unutrašnjošću i dovoljnom dubinom, kako bi pticama obezbedili udoban prostor za gnežđenje.
Sa strane su postavljena četiri otvora za ventilaciju, kako bi se obezbedio protok vazduha u unutrašnjosti gnezda.
Mere posuda za ptičija gnezda oblikovane su imajući na umu smeštaj senice i lastavice.
Posude u koje je upakovana trska dizajnirane su za smeštaj pčela oprašivača i stvaranje prostora za gnežđenje.
Posude sa otvorima širokim sedam centimetara, u koje je upakovana trska, dizajnirane su za smeštaj pčela oprašivača i stvaranje prostora za gnežđenje i naseljavanje brojnih vrsta.
„Tražili smo način da ugradimo biofilni dizajn u naš projekat i želeli smo da kombinujemo teme zelenog krova, staništa ptica i staništa pčela u našem projektu, stvarajući tako mini eko-sistem“, rekao je Parnter i dodao:
“Kancelarija Cookfoxa ima zeleni krov sa pčelinjom košnicom, sa Spenserom kao pčelarom, pa je uključivanje pčelinjeg staništa ugrađeno prilično rano u naš koncept projekta.“
Zastakljena završna obrada
Prototipovi posuda imaju i priključak za sadnju, kao i rezervoar postavljen ispod džepa za tlo, koji su povezani sa fitiljem omogućavajući zelenilu da se samozaliva.
Podloga je dizajnirana sa zastakljenom završnom obradom, kako bi se osiguralo da materijal ne apsorbuje vodu.
Buro Happold i Cookfox svakako imaju brojne zajedničke ciljeve, a jedan od njih je stvaranje inovativnih, trajnih ideja koje podržavaju održivost.