Nenametljiva raskošnost kaskadnog vrta na Senjaku / Landscape Factory Studio
Kroz upotrebu materijala, korišćenje antikviteta, raznih vrsta biljaka i zadržavanje starih elemenata, ovaj novonastali vrt izgleda kao da je tu već jako dugo.
„Dolce Far Niente“ – slatka besposlica i uživanje. Taj osećaj slatkoće u dokolici i spokoja je ono što je kreirao pejzažni arhitekta Dejan Popov ispred Landscape Factory Studija. Trudeći se da pomiri želje klijenta i svoje zamisli i estetiku, u saradnji sa arhitektonskim studiom Dello, nastao je jedan interesantan kaskadni vrt na Senjaku.
“Skrivena od pogleda, ušuškana sa svih strana, ova beogradska vila sa svojim vrtom pruža utočište, lagano vodi u neka drugačija vremena, spokojnija, rasterećenija. Uvodi nas u neke svetove gde hodamo bosi, gazimo suncem ugrejan kamen, upijamo svežinu tek pokošene trave, mirise cvetova lavande, ehinacee i starih sorti ruža penjačica, opijamo se koloritom indijskog jorgovana, veronike i nestvarnim oblicima cvetova fizostegije, izležavamo se smešteni udobno i posmatrajući teksture drveta.” – kaže Popov za naš portal.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Pejzažno uređenje imanja na Fruškoj gori / Landscape Factory Studio
- Predstavljen dizajn za pejzažno uređenje okoline Notr Dama
Logičan produžetak dnevnih prostorija
Zbog postojanja garaže u ovoj beogradskoj vili, centralni popločani plato formiran je kao logičan produžetak dnevnih prostorija. Interesantnim denivelacijama postignuto je umekšano kaskadiranje terena, kroz formiranje džinovskih žardinjera za sadnju drveća i rastinja, prostora za sedenje i izdignutih leja za sadnju.
Sve ove grube građevinske intervencije vešto su ublažili masivi žbunastih vrsta, puzavica i perena. Od kamenog platoa ka gornjim delovima vrta vodi centralno postavljeno stepenište, tako da se dobila svojevrsna simetrija sa različitim elementima i mogućnostima korišćenja.
Sve grube građevinske intervencije vešto su ublažili masivi žbunastih vrsta, puzavica i perena.
Glavni, najveći plato je tu za okupljanja i druženja, sa dugačkom letnjom kuhinjom i pultom, prostorima za ručavanje i udobna sedenja, travnjak je tu za igru dece i pasa, odmaranje na ležaljkama, dok je najviši nivo vrta predviđen kao bašta sa mogućnošću kasnijeg implementiranja ognjišta i dodatnog prostora za miran odmor.
Vizuelne barijere i špaliti platana
Izgradnjom potpornih zidova, pultova i zidova, prostora za sadnju sa propusnim dnom, stvoreni su i svojevrsni delovi vizuelnih barijera i pregrada ka susednim placevima. Potpunu vizuelnu ušuškanost i kompletan osećaj prirodnog, samo su dopunile biljke.
Špaliri platana čije su krošnje formirane na dva metra visine, puzavice, zimzelene žive ograde i barijere od visokih stubastih četinara, tu su da stvore intimnu prijatnu atmosferu vrta.
Glavni akcenat daju četiri visoka multistem stabla hrasta na čije krošnje se pruža pogled iz spavaćih soba.
Kao glavni akcenat u prostoru, tu su četiri visoka multistem stabla hrasta, koji daju potrebnu hladovinu i na čije krošnje se pruža pogled iz spavaćih prostorija na spratu vile.
Manji prostor prilaznog dela vrta, uz ulazna vrata i trem, akcentovan je puzavicom visterije, stablom crnog bora i visokim, žbunasto formiranim indijskim jorgovanom.
Svetli tonovi celokupnog eksterijera, kamena, fasade objekta, ukrasnih venaca kamena i mikrocementa, prirodne teksture i nijanse, još više naglašavaju kompoziciju biljaka, njihov habitus i posebno negovane forme.
Drugačiji utisak na posetioce
Antikvitetne kamene urne iz Medičijeve vile, Maison Adorable drvene apstraktne skulpture sa Balija, pleteni Kiara de Zen spoljni nameštaj, drvene i metalne stolice, pletiva, lenjivac od bambusa, lanena platna i tkani tepih, stilski upotpunjuju magičan prostor kreiran za uživanje i raskošan boravak na otvorenom.
“Uz brižljivo definisanu dispoziciju spoljne rasvete, detalje, nameštaj, skulpturalne elemente i dekor, utisak koji ovaj vrt ostavlja na posetioce je poseban, svakako drugačiji i izvanredno neopterećujući u svojoj eleganciji.” – kaže pejzažni arhitekta za naš portal.
Celokupan ambijent meditativno oplemenjuje uživaoca ovog prostora snažno delujući na sva njegova čula.
Vanvremenski stil bez premca, jedinstvena urbana oaza, prirodnost, mirnoća, ušuškanost i nenametljiva raskošnost, epiteti su koji najverodostojnije opisuju eksterijer ove beogradske vile.
“Osećaj koji vam pruža ovaj vrt, teško se može jednostavno iskazati budući da celokupan ambijent meditativno oplemenjuje uživaoca ovog prostora snažno delujući na sva njegova čula.” – kaže Dejan Popov za naš portal.
Svetli tonovi i obrada kamena, interesantne teksture i patine, raskošnost biljnog sveta, boje, prirodni materijali i detalji stvaraju prostor koji nas pomalo podseća na neke stilizovane skrivene francuske ili italijanske vrtove.
Protok vremena za dodatnu čar
Dizajner je kroz upotrebu materijala, korišćenje antikviteta, vrsta biljaka i zadržavanje starih elemenata, postigao upravo to da ovaj novonastali vrt izgleda kao da je tu već jako dugo, ostavljajući mogućnost uticaju vremena da dodatno donosi svoju čar.
Prirodnim tokom i starenjem vrta, ovaj eksterijer će samo dobijati na svojoj upečatljivosti i očaravati još više. Veličanstven utisak prostora svakako je tu, nalazi se u svakom brižljivo planiranom i izabranom elementu i detalju.
Grafički prilog
Foto-galerija
Faktografija
Eksterijer privatne vile
Senjak, Beograd
ukupno 820 m2 – eksterijer ~ 600 m2
Dejan Popov – Landscape Factory Studio
Dello Studio
Old Whyte Interiors UK, Kiara de Zen, Maison Adorable, Tvoj Garden Centar Belgrade, Sun, Moon & Stars Belgrade
Contardi lighting Italia
Dejan Popov
Jako lep ambijent. Simetrično organizovan prostor sa stepenicama i denivelacijom, odaje jednu vrstu spiritualnog utiska/atmosfere…
Odličan odabir drveća sa strane stepeništa, ovog sa trostrukim stablom… Voleo bih znati sta je u pitanju?
moderno, dosadno, bez priče, bez akcije, bez drame, apsolutno ništa … čak se i vlasnica smorila pa zalegla u crnini i napaja rozeom , valjda pošto je otpratila supruga dok pomoćnica s kraja na kraj vuče ćupove ko u salonu nameštaja … užas
Ovo je priča videla žaba konja pa i ona digla nogu.
Da imamo arhitekte koji nešto vrede sačuvali bi srpski tradicionalni stil i modernizovali ga a ne ove izmotacije bez suštine i duše za novokomponovane bogataše, a znamo koji su i kako su to postali.