Skenderbegova bista kao inspiracija za 85 metara visoku zgradu u Tirani
Tiranska stena oblikovana je zakrivljenim balkonima koji stvaraju izbočine koje odražavaju nos, uši i bradu.
Firma MVRDV započela je izgradnju zgrade mešovite namene u Tirani, koja je dizajnirana po uzoru na bistu albanskog nacionalnog junaka Đurađa Kastriota (alb. Gjergj Kastrioti).
Osamdeset pet metara visoku Skenderbegovu zgradu, formalno poznatu kao Tiranska stena, holandski studio je projektovao je kao „figurativnu skulpturu“ Kastriota.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Borac protiv Otomanske imperije
Đurađ Kastriot, u narodu poznatiji kao Skenderbeg, bio je plemić i vojni komandant koji se pobunio protiv Osmanskog carstva i islamizacije u 15. veku.
Zgrada bi trebalo da bude izgrađena na Skenderbegovom trgu, skveru nazvanom po njemu u centru prestonice, pored njegove statue na kojoj je zasnovan dizajn MVRDV.
Zgradu su naručili investitori ANA i VI&VI kako bi se proslavila kulturna istorija zemlje, a dizajnirana je u saradnji sa lokalnim studijom Atelier Armand Vokshi.
Skenderbegova zgrada donosi novo značenje postojećim elementima albanske arhitekture.
Prema rečima osnivača MVRDV Vinija Masa, Skenderbegova zgrada takođe naglašava „istoriju, karakter i prisustvo Albanije“ dok ova zemlja počinje pregovore za pridruživanje Evropskoj uniji.
„Ovih dana gradovi širom sveta sve više liče jedni na druge – uvek ih ohrabrujem da se tome odupru, da pronađu svoj individualni karakter i ističu ga“, rekao je za Dezeen Vini Mas.
„Za mene je Skenderbegova zgrada prilika da se uradi upravo to. Ona donosi novo značenje postojećim elementima albanske arhitekture“, dodao je on.
Ramena u ravni s najširim delom lokacije
Skenderbegova zgrada biće podignuta na „nezgrapno oblikovanoj lokaciji” na severoistočnom uglu trga, koji prema projektu treba da ispuni.
„Njegova ramena su u ravni sa najširim delom lokaliteta, dok mu je glava okrenuta udesno, usmerena prema trgu koji nosi njegovo ime“, objasnio je osnivač MVRDV.
Kada bude završena, zgrada će sadržati jedan nivo poslovnog prostora i četiri nivoa kancelarija u najširem delu zgrade koji podseća na Kastriotova ramena.
Suptilan izgled zgrade u obliku glave je uglavnom postignut sa zakrivljenim balkonima na svakom nivou.
Iznad ovog dela projektovano je 20 spratova stambenog prozora, koji će zauzimati gornji deo zgrade dizajniran po uzoru na njegovu glavu.
Suptilan izgled zgrade u obliku glave je uglavnom postignut sa zakrivljenim balkonima na svakom nivou. Svaki je oblikovan sa jedinstvenom formom, stvarajući izbočine koje odražavaju nos, uši i bradu.
Neprimetno uklapanje u okruženje
„Rezultirajući efekat je donekle suptilan; ljudi će možda morati da pogledaju dvaput da bi razumeli oblik zgrade, u zavisnosti od ugla iz kojeg je vide„, rekao je osnivač MVRDV.
„Ovaj ekspresivni pristup se neprimetno uklapa u grad koji je razvio tradiciju mešanja umetnosti i arhitekture kao deo svoje postkomunističke renesanse”, dodao je Mas.
Balkoni će biti završeni sa ugrađenim žardinjerama koje će biti ispunjene autohtonim biljem.
Korišćenjem balkona za stvaranje nepravilnog oblika zgrade, MVRDV je obezbedio da enterijer ima što racionalniju osnovu.
Oni će takođe obezbediti stanarima dosta otvorenog prostora, dok njihovi prepusti nude solarno senčenje za spratove ispod.
Balkoni će biti završeni sa ugrađenim žardinjerama koje će biti ispunjene autohtonim biljem, razdvajajući tako susedne stanove.
Novi svetionik Tirane
Staklene ograde će imati gradijentnu završnu obradu, dajući im izgled poput mermera. Noću će biti osvetljene svetlosnim trakama na donjoj strani balkona kako bi se istakla forma zgrade i stvorio „svetionik“ za grad.
Prirodna ventilacija će biti maksimizovana u celoj zgradi kako bi se smanjile njene energetske potrebe. Objekti za prikupljanje kišnice i sistem za povraćaj toplote takođe su uključeni u projekat holandskog studija.
Koja je ovo devastacija. Jedan od retkih simbola Tirane, hotel Tirana je ugusen sa ova dva soitera. Zgradica preko je opera.