UNStudio pobedio na konkursu za novi stambeni kompleks u Rumuniji
Intenzivnim proučavanjem urbanog konteksta dizajniran je projekat koji ima za cilj da ponudi koherentan odgovor na specifične uslove lokacije.
Međunarodni arhitektonski konkurs bio je raspisan kako bi se pronašlo najbolje rešenje za novi stambeni okrug u istorijskom centru grada Jašija, kulturnog i privrednog centra rumunske Moldavije.
Kao glavni izazov za učesnike pokazalo se projektovanje zgrade koja bi bila dobro integrisana u kompleksno urbano okruženje, a koje karakterišu i istorijski spomenici različite starosti, kao i nova arheološka otkrića i otvoreni javni prostori i bašte.
Za pobednika konkursa pod nazivom „Un Iași pentru Viitor“ (srp. Jaši za budućnost) proglašena je holandska praksa UNStudio, koja je bila pozvana da učestvuje zajedno s firmama MVRDV, Foster + Partners i Zaha Hadid Architects.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- UNStudio osvojio najveći privatni arhitektonski konkurs u Francuskoj
- Meksička arhitektica preuzela veliki projekat od Dejvida Čiperfilda
Suptilna implementacija objekta
Pobednički predlog pod imenom „Bridging Time, Bridging Communities“ (srp. premošćavanje vremena, premošćavanje zajednice) ima za cilj da ponudi koherentan odgovor na specifične uslove lokacije, piše ArchDaily.
Prema projektu, kompleks će nuditi stambene prostore kao i mešovite javne sadržaje. Volumetrijsko rešenje uzima u obzir obrise grada i nada se se da će objekat predstavljati suptilnu implementaciju.
Različite terase pomažu u stvaranju zelene oaze u centru kompleksa.
Niži nivoi su dizajnirani tako da omoguće adekvatno kretanje pešaka kroz lokaciju i da podstaknu veze između kvarta Sveti Andrej i Trga palata, najreprezentativnijeg javnog prostora u gradu.
Kompleksna topografija lokacije takođe je bila odlučujući faktor, jer različite terase pomažu u stvaranju zelene oaze u centru kompleksa.
Aktivni javni prostori
Dizajn je prilagođen na način da uokviri perspektive prema okolnim istorijskim spomenicima. Ose definisane ovim perspektivama takođe i razbijaju telo u šest volumena, dodatno razuđujući kompleks.
Tako su osnovni nivoi namenjeni javnim objektima, te se na taj način, uz pomoć uređenih terasa stvaraju aktivni javni prostori za buduće stanovnike lokalne zajednice.
Intenzivno smo proučavali urbani kontekst kako bismo dizajnirali projekat koji poštuje istorijske spomenike.
„Ovo je četvrti put da posećujem grad Jaši i svaki put kada dođem ovde otkrijem nešto novo. Intenzivno smo proučavali urbani kontekst kako bismo dizajnirali projekat koji poštuje istorijske spomenike u gradu. Razvili smo održiv projekat za grad i buduće generacije i čast nam je da budemo deo ovog procesa“ – rekao je Arjan Dingste, direktor i viši arhitekta u UNStudio.