Geodetska kupola od lameliranog drveta za Institut budućnosti
Pokriven laganom lameliranom konstrukcijom sa izolovanim ETFE jastucima i staklima sa fotonaponskim panelima enterijer objekta preplavljen je prirodnim svetlom.
Arhitektonska firma Grimshaw predstavila je dizajn Instituta budućnosti Dolar akademije (FIDA) u mestu Dolar u centralnoj Škotskoj, koji će predstavljati obrazovni centar koji će kao prvi objekat u toj zemlji dobiti sertifikat Living Building.
Prema najavljenom projektu, nastoji se da se minimalizuje ugrađeni ugljenik uz minimalnu upotrebu betona i favorizovanje korišćenja lameliranog drveta.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Ovako će izgledati najviša drvena kula na svetu
- Na Hvaru podignut rizort s gotovo nultom potrošnjom energije
Pristup prema planu iz 19. veka
Planirano je da objekat bude pokriven laganom geodetskom kupolom od lamelirane konstrukcije, sa izolovanim ETFE jastucima i čvrstim izolovanim staklima sa fotonaponskim panelima.
Sa lokacijom na južnom kraju postojećeg privatnog školskog kampusa, objektu FIDA će se pristupati preko mreže staza i botaničkih bašti, koje su predviđene prethodnim planom iz 19. veka, piše DesignBoom.
Preplavljena prirodnim osvetljenjem, unutrašnjost objekta je osmišljena tako da daje utisak da boravimo u spoljašnjem prostoru.
Fleksibilna, podeljena struktura učionica na drugom nivou može postati i višenamenska krovna terasa.
Prvi sprat je uređen oko velikog otvorenog prostora za izvođenje raznovrsnih projekata i performansa i povezan je sa drugim spratom stepenastim sedištima za auditorijum napravljenim od drveta.
Radionice i laboratorije predstavljaju perimetar sa svojim zastakljivanjem koje pruža transparentnost i osećaj otvorenosti.
Drugi sprat je izgrađen od unakrsno lameliranog drveta sa prostorom za tradicionalne i eksperimentalne bašte. Fleksibilna, podeljena struktura učionica na ovom nivou može postati i višenamenska krovna terasa.
Alternativa za tradicionalne sisteme u obrazovanju
FIDA je kao inicijativa pokrenuta 2021. godine, a ima za cilj da se uhvati u koštac sa izazovima u obrazovanju, kao što su polje održivosti, te pronalaženje ubedljivih alternativa za tradicionalne sisteme nastave i ispita.
Projekat nudi mladim ljudima širom Škotske mogućnost da se suoče sa izazovima u stvarnom svetu, zasnovanim na 17 ciljeva održivog razvoja UN. Sistem ima program oformljen kroz niz radionica i kurseva, te dizajnerskih izazova i takmičenja, kako onlajn tako i uživo.
Projekat nudi mladim ljudima širom Škotske mogućnost da se suoče sa izazovima u stvarnom svetu.
„Dolar Akademija ima dugu istoriju podsticanja učenika da istražuju umetnost, što, naravno, podstiče maštu i kreativno rešavanje problema“ – izjavio je Endru Voli, direktor u arhitektonskoj praksi Grimshaw i nekadašnji student Ademije u Dolaru.
„Ovakva inicijativa zahteva podjednako svež pristup i budućem centru, sa arhitekturom koja će podstaći timski rad, saradnju i istraživanje novih kreativnih održivih rešenja koja će osnažiti i inspirisati sledeću generaciju da se uhvati u koštac sa planetarnim problemima sa kojima se sada svi suočavamo“ – dodao je on.