Bullring – Najružnija zgrada u Britaniji ili smela arhitektonska ideja?
Iako dizajn ovog tržnog centra ne prestaje da deli britansku javnost, „zgradu-haljinu“ robne kuće Selfridges i dalje svi žele da vide kad dođu u Birmingem.
Birmingem znamo uglavnom po seriji „Peaky Blinders“, koja se dešava pre stotinak godina i to u uglavnom maglovitim i zadimljenim ulicama sa kućama od crvenih cigala (tipična Britanija, zar ne?) i po glamuroznom bendu Duran Duran.
Naravno, tu je i večiti derbi Aston Villa – Birmingham. Takođe, znamo da se ta provincija zove „Black Country“, što joj je nadimak od ogromne količine dima i uglja koji je ovde bio prisutan. Ne zvuči obećavajuće.
Ali, pre više od deceniju, Birmingem je skupio hrabrosti i iskoračio „u budućnost“, reosmislivši svoj centar (od tamnocrvenih cigala sa patinom dima) jednom futurističkom građevinom; tačnije, sklopom građevina pod nazivom Bullring.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Slučaj Paundberi: Očuvanje nasleđa ili fejk arhitektura?
- Batumi – ogledno polje za smelu arhitekturu ali i predmet sporenja
Zvezda vodilja za arhitekte i urbaniste
Gotovo nalik na Guggenheim Bilbao, ova „riba na suvom“ sa srebrnim krljuštima osvanula je tik pored katedrale na jednom od centralnih trgova. I danas je jedna od atrakcija za turiste i zvezda vodilja za arhitekte i urbaniste.
U Birmingemu je postojala pijaca pod nazivom Bull Ring (odvojeno), i tržni centar Market Hall, koji je bio građen u tradicionalističkom stilu, još 1836. ali je srušen u nemačkom bombardovanju 1940. godine, pa je nova vlast rešila da napravi novi tržni centar 1955. godine, u stilu moderne sa elementima brutalizma, projekat firme John Laing & Sons.
Otvorili su ga 1964. godine u punom sjaju članovi kraljevske porodice i najviši državni zvaničnici.
Tržni centar se danas sastoji od dve glavne zgrade koje su povezane podzemnim prolazom oivičenim prodavnicama.
Ali, Bull Ring nije „dobro ostario” i ubrzo je postao generalno smatran nesrećnim primerom brutalističke arhitekture iz 1960-ih, sa svojim kutijastim sivim betonskim dizajnom i izolacijom unutar kružnih puteva povezanih samo pešačkim podzemnim prolazima.
Do 1980-ih već ga nije ga volela ni britanska javnost i ovaj objekat je doprineo popularnoj koncepciji da je Birmingem betonska džungla puna trgovačkih centara i autoputeva. Ali, onda se desio preporod. Stari Bull Ring je srušen na prelazu vekova i počeo je da se gradi novi, pod nazivom „Bullring“ (spojeno, iz nekog razloga).
Tržni centar Bullring koji je nikao najvećim delom je planirao i projektovao arhitekonski studio Benoy, a on se danas sastoji od dve glavne zgrade (East i West Mall) koje su povezane podzemnim prolazom oivičenim prodavnicama, a takođe se do njega može doći sa centralnog trga Trga Svetog Martina preko staklenih vrata.
Dramatičan dizajn Jana Kaplickog
Oba ova mola su pokrivena staklenim krovom poznatim kao SkyPlane, koji pokriva 7.000 kvadratnih metara i izgleda kao da lebdi, odnosno, da nema vidljive podupirače.
Dva tržna centra se interno razlikuju po dizajnu. Balustrade u East Mallu se sastoje od integrisanih staklenih „dragulja“ unutar metalnog okvira i različitih su boja, koje su stvorene poliesterskim premazom u prahu.
Bullring je ipak najpoznatiji po svojoj „dramatičnoj” zgradi u kojoj se nalazi ogranak robne kuće Selfridges, a koja je rađena prema dizajnu firme Future Systems, sa češkim neofuturistom Janom Kaplickim (1937–2009) kao glavnim arhitektom.
Neko bi možda mislio da je u pitanju giganstka nasukana riba sa srebrnim krljuštima, ali ne – tajna je u haljini!
Prodavnica je „presvučena” sa 15.000 sjajnih aluminijumskih diskova “šljokica” ili „krljušti“ i inspirisana je haljinom Paca Rabannea sa šljokicama. Neko bi možda mislio da je u pitanju gigantska nasukana riba sa srebrnim krljuštima, ali ne – tajna je u haljini!
Upravo je ova zgrada u sastavu kompleksa Bullring osvojila osam nagrada, uključujući RIBA nagradu za arhitekturu 2004. i Destination of the Year Retail Week Awards 2004. (kako god ovo preveli).
U sklopu centra nalazio se i kafić lanca Costa Coffee koji je bio inspirisan – Fibonačijevim nizom! Ali, 2011. godine je srušen.
Najružnija zgrada u Britaniji ili neprolazno umetničko delo?
Bilo kako bilo, Bullring ne prestaje da deli britansko društvo. Dizajn tržnog centra ima i svoje obožavaoce i protivnike, kao i svaka ekstremna arhitektura i smela ideja.
Godine 2008, anketa sprovedena u saradnji sa SimCity Creatorom donela je rezultat je da je Bullring najružnija zgrada u Britaniji, iako je anketa naveliko kritikovana da podilazi populističkom ukusu laičke javnosti.
I tako, dok se kod nas često „igra na sigurno“, u ostatku sveta se pokušava stvoriti neprolazno umetničko delo. Sve da i Bullring nije najlepša stvar na svetu, jedna od najsmelijih jeste. A „zgrada-haljina“ robne kuće Selfridges ostaje jedna od stvari ispod koje svi žele da zavire kada dođu u Birmingem.
„Ja bih rekla da je u pitanju gigantska nasukana riba sa srebrnim krljuštima….😉
genijalno!
„Ja bih rekla da je u pitanju gigantska nasukana riba sa srebrnim krljuštima“….😉
U pitanju je zmijski car koji je progutao slona… 🙃
(Hvala na divnom tekstu)
Da se nalazi u Beogradu bila bi najruznija zgrada u Evropi a ovako je samo „smela arhitektonska ideja“, ma sta to znacilo.