Batumi – ogledno polje za smelu arhitekturu ali i predmet sporenja
U Dubaiju Evrope nikle su brojne građevine koje privlače turiste, poput Alfabetske kule, Palate Alijanse i Palate venčanja, kao i kompleksa Orbi Sea Towers.
Adžarija, autonomna republika u sastavu Gruzije, jedan je od centara njene crnomorske rivijere. Posle Revolucije ruža 2003. godine, prešla je i pod njenu kontrolu (efektivno od 1991. do 2003. bila je de facto nezavisna država, samo formalno u sastavu Gruzije).
Njena prestonica, Batumi, odmah je postala „eksperimentalni poligon“ za novu arhitekturu, nimalo slučajno, budući da je Mihail Sakašvili, kontroverzni predsednik Gruzije, veliki zaljubljenik u novu arhitekturu, i kao i mnogi istočnoevropski političari, voli da se meša u izgled gradova svoje zemlje, a njegov uticaj na izgled Tbilisija je predmet mnogih sporenja.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Kako je Edi Rama arhitektonski promenio Albaniju
- Fotografije čudnovate posleratne arhitekture u Gruziji
Stakleni eksterijeri kao simbol transparentne vlasti
Saakašvili je želeo da od Batumija, kao turističkog središta zemlje i najpoznatijeg letovališta (otkad je Abhazija van kontrole gruzijskih vlasti), napravi „showcase“ za turiste i pokaže sav sjaj moderne Gruzije.
Recimo za početak, da je po njegovom naumu počeo redizajn policijskih stanica po zemlji: u Batumiju su izgrađene su nove policijske stanice sa staklenim eksterijerima, simbolima transparentnosti nove vlasti, za razliku od “zatvorene” arhitekture koja simbolizuje, po njemu, koruptivne radnje.
Batumi je u tom smislu postao ogledno polje za smela arhitektonska rešenja. Jedno od njih, na samoj plaži, jeste zanimljiva kula od metala pod nazivom „Alfabetska kula“.
Uz toranj se uzdižu dve spiralne trake sa 33 slova gruzijske azbuke, svaka visoka 4 metra i napravljena od aluminijuma.
Struktura visoka 130 metara simbolizuje jedinstvenost gruzijskog pisma i naroda. Struktura kombinuje dizajn DNK, u poznatom uzorku dvostruke spirale. Uz toranj se uzdižu dve spiralne trake sa 33 slova gruzijske azbuke, svaka visoka 4 metra i napravljena od aluminijuma.
Alfabetsku kulu je izgradila španska kompanija CMD Domingo y Lázaro Ingenieros. Izgradnja je počela 10. oktobra 2010. godine, a eksterijer objekta je završen u decembru 2011. godine.
Možda i najzanimljivija statua koja se trenutno može videti u Evropi jeste „kinetička statua” pod imenom Nino i Ali, tačnije kompleks statua. Nino je u gruzijskom jeziku žensko ime, tako da ova statua govori o ljubavi Gruzijke pod imenom Nino i Azera pod imenom Ali.
Spajanje i rastanak ljubavnika
Zvanično se statua zove „Muškarac i žena”, ali – nadimak je ono što pamtimo. Delo je gruzijske vajarke Tamar Kvesitadze, i postavljena je 2007. godine na glavni bulevar. Kompleks statua se sastoji od dve, muške i ženske, koje su od metalnih rebara.
Kada se kreću, rebra koja su naizmenično postavljena, uležu jedna u druga i formira se prvo spoj, a zatim jedna potpuno metalom ispunjena statua od dve. Kasnije, one se razdvajaju i na ovaj način se simbolizuje spajanje i rastanak ljubavnika. Ništa nije trajno, sugeriše statua, uživajte u trenutku.
Punih 10 minuta potrebno je da se završi ceo ciklus okupljanja i raskida ljubavnika.
Nemoguće je ne stajati opčinjen, gotovo začaran, pred tragičnom lepotom spomenika, punih 10 minuta potrebnih da se završi ceo ciklus okupljanja i raskida.
Iako je nešto manje spektakularna, veoma ukusno izvedena statua je Statua veridbe, na samoj gradskoj plaži, i prikazuje muškarca sa srcem u rukama koji klečeći prosi devojku koja stoji, a obe figure su samo siluete uokvirene metalom.
Najluksuzniji hotel u Gruziji
Na batumskoj promenadi nalazi se, i čeka da bude useljen, novi arhitektonski poduhvat zvani Palata Alijanse, u kome će se ove sezone konačno smestiti i Courtyard by Marriott Batumi, najluksuzniji hotel Gruzije, sa 150 soba, građen u obliku elipse koja se oslanja na tlo svojim „šiljastijim” lukom, i ima 41 sprat.
Arhitekt je Mindija Gurgenidze, a projektni biro koji je dizajnirao palatu je Conex LTD. Sastoji se od centralnog dela koji je potpuno zastakljen upečatljivim plavim staklom, i bočnog „kruga” sa klasičnim stanovima, hotelskim sobama i terasama.
Zbog jakih vetrova, palata može da izdrži udare vetra i do brzine od 30 m/s.
Toranj je upečatljiv po svom šiljku i dekoraciji na fasadi koja je nekakav hibrid cveta i atoma.
Jedna od najvidljivijih zgrada u Batumiju, zbog svoje grandioznosti, jeste Toranj Crnomorskog tehnološkog univerziteta, a kažu da je ona doslovno zamisao samog Mihaila Sakašvilija.
Nalik na njujorške art-deko nebodere sa „šmekom Dubaija”, toranj se dugo gradio, a upečatljiv je po svom šiljku i dekoraciji na fasadi koja je nekakav hibrid cveta i atoma.
Elegantna kula po projektu Mišel de Luka
Palata pravde koja se nalazi u neposrednoj blizini je elegantna kula od 17 spratova u obliku preokrenute boce, visine 57 metara.
Noću, šarena svetla daju ovoj jednostavnoj beloj zgradi drugačiji izgled. Projektovala ju je Mišel de Luka.
Vitraži po celoj fasadi odražavaju okolne zgrade, prolaznike i otvoreno nebo iznad.
Još hladnije je futurističkije izgleda zgrada koja je istovremeno dom dva disjunktna subjekta, ali samo naizgled: u njoj su smešteni McDonald’s i benzinska pumpa. Ko bi rekao da se dve različite upotrebe mogu spojiti na tako lep način?
Vitraži po celoj fasadi odražavaju okolne zgrade, prolaznike i otvoreno nebo iznad. Ogromna konzola na prednjoj strani ima čak i delikatnu baštu. Ova zgrada rad je arhitekte Georgea Hmaladzea.
Delfin ili školjka?
Zgrada Matičara tj. Matičarske službe ili „Palata venčanja”, kako je nazivaju u Gruziji, je jedna od najneobičnijih građevina u Batumiju i širom sveta. Po izgledu podseća na „delfina“, a neki je vide kao „školjku“ – svako ima svoju asocijaciju.
Rad u ustanovi se odvija danonoćno, kao u Las Vegasu – u večernjim satima zgrada ima pozadinsko osvetljenje koje stvara magičnu atmosferu na bulevaru.
Visina najviše kule je 130 metara, a spratnost varira od 25 do 34 sprata.
Za kraj, tu su Orbi Sea Towers, tri kule nejednake visine ali identičnog dizajna koje se nalaze u zoni Novog Bulevara.
Visina najviše kule je 130 metara, a spratnost varira od 25 do 34 sprata.