Radno na Radničkom: Podignut najviši kran u gradu, sanira se konstrukcija i priprema kačenje fasade
Ako prolazite pored objekta noću, primetićete svetlo i videti radnike koji radove izvode bez prestanka. Pogledajte dokle se stiglo sa rekonstrukcijom poznate novosadske kule.
Radovi na rekonstrukciji orijentira Novog Sada – objekta Radničkog univerziteta od 6.500 kvadratnih metara koji se prostiru na 13 spratova, počela je u oktobru mesecu na osnovu projekta koji je izradio novosadski TIM Inženjering Sistem.
Glavni izvođač radova je kompanija Dijagonala d.o.o. iz Novog Sada koja je trenutno, nakon montiranja krana, sve snage skoncentrisala na iznošenje krupnih komada betonskog šuta i otpada, da bi potom sledilo uklanjanje konzolnih betonskih lučnih elemenata sa fasade.
Praktično paralelno sa tim kreće izrada betonskih seizmičkih platana i izrada sanacionih spregnutih ploča na nižim spratovima. Ali krenimo redom!
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Počela rekonstrukcija Radničkog u Novom Sadu
- 18 domaćih građevinskih projekata koji će obeležiti ovu godinu
Urađeni su projekti seizmičkog ojačanja konstrukcije i harmonizacija sa važećim standardima (EuroCode).
Kao što je dobro poznato, zgrada nekadašnjeg Radničkog univerziteta „Radivoje Ćirpanov“ izgorela je u požaru 6. aprila 2000. godine. Konstrukcija je prvobitno sanirana u godini nakon požara, a tadašnji obim radova obuhvatio je međuspratne tavanice, grede i stubove od osmog sprata nagore.
Budući da je od tada prošlo 20 godina te da je konstrukcija bila otkrivena i izložena atmosferskim uticajima, izvršen je ponovni pregled svih elemenata konstrukcije i na osnovu njega, urađen novi projekat sanacije svih prslina i oštećenja, kaže Aleksandar Kovjanić, glavni projektant projekta rekonstrukcije.
Urađena su i radiografska snimanja konstrukcije, kako bi se potvrdila usklađenost zatečenih elemenata konstrukcije sa originalnim projektima po kojima je objekat izveden. I na kraju, što naš sagovornik navodi kao najbitnije, urađeni su projekti seizmičkog ojačanja konstrukcije i harmonizacija sa važećim standardima (EuroCode).
Iznošenje dvodecenijskog smeća
Kako saznajemo od Aleksandra Kovjanića, na rekonstrukciji nekadašnjeg Radničkog univeziteta urađeni su uglavnom pripremni i deo grubih građevinskih radova, pre svega iznošenje dvodecenijskog smeća.
„Rušenje pregradnih zidova, raznih obloga konstrukcije i dotrajalog maltera je odnelo najviše vremena i predstavljalo velik logistički izazov. Spuštanje šuta sa velike visine nije neuobičajeno ali stvara veliku buku i prašinu. Drago mi je što je to iza nas”, kaže projektant.
Napominje da se tek sad, pošto je kran u potpunosti funkcionalan, očekuje i spuštanje većih komada otpadnog materijala koji čeka složen da bude iznešen na deponiju. Osim radova na rušenju, dodaje, urađena je kompletna hidroizolaciona zaštita podrumskog prostora.
Postojeće sitnorebraste tavanice ojačavaju se sprezanjem tj. izradom dodatnih “sanacionih” ploča debljine 6 cm preko postojećih.
Ovih dana najaktivniji su izvođači nivelišućih slojeva na međuspratnim pločama od devetog do trinaestog sprata.
„Ako prolazite pored objekta noću, primetićete svetlo i videti radnike – ove pozicije se izvode bez prestanka zbog specifičnosti tehnologije koja zahteva određeni kontinuitet”, objašnjava Kovjanić.
Kako dodaje, postojeće međuspratne tavanice su takozvane “sitnorebraste”, a njihovo ojačanje se izvodi sprezanjem tj. izradom dodatnih “sanacionih” ploča debljine 6 cm preko postojećih.
Raimondi – najviši kran u gradu
Kada je u pitanju kran, njegova montaža je završena i on je operativan, ali trenutno nije na svojoj maksimalnoj visini, jer za time, kaže Kovjanić, nema potrebe.
„Kada se budu izvodili radovi na montaži krovnih ramova i opreme za klimatizaciju, kran će dostići svoju maksimalnu visinu koja je blizu 70 metara. To je trenutno najviši kran u gradu”, ističe projektant.
Osim stotinak tona betonskih tegova, kran je takođe na polovini visine usidren u objekat, specijalnim sistemom čeličnih nosača.
Sistem kačenja nove Reynaers kontinualne zastakljene fasade zahtevao je uklanjanje betonskih „kecelja“ u potpunosti.
Kako za Gradnju objašnjava Kovjanić, postojeća konstrukcija je na svim spratovima imala betonske “kecelje” po obodu tavanice, od kojih je većina, zbog najveće izloženosti atmosferilijama, bila u veoma lošem stanju.
Sistem kačenja nove Reynaers kontinualne zastakljene fasade zahtevao je uklanjanje ovih elemenata u potpunosti, za šta je korišćen sistem samohodnih cirkularnih testera, a ista oprema biće korišćena i za odsecanje polukružnih balkona.
To su sve pripreme za postavljanje nove fasade čije idejno rešenje potpisuje arhitekta Lazar Kuzmanov nakon osvojenog pozivnog konkursa u organizaciji novosadske kompanije Vega IT koja će se useliti u ovaj objekat.
Planovi za naredni period
U narednim danima se očekuje veliko intenziviranje radova. Budući da je kran u funkciji, najpre sledi iznošenje krupnih komada betonskog šuta i otpada, a zatim i uklanjanje konzolnih betonskih lučnih elemenata sa fasade.
Praktično paralelno sa tim kreće izrada betonskih seizmičkih platana i izrada sanacionih spregnutih ploča na nižim spratovima, kaže na kraju za naš portal projektant Aleksandar Kovjanić.
Radovi na rekonstrukciji Radničkog trebalo bi da budu gotovi ove godine.