Skyline AFI Tower u Kneza Miloša dostigao punu visinu od 132 metra
Novi neboder na beogradskoj panorami uskoro će zasijati u punom sjaju, a svojim korisnicima omogućiće kancelarijski prostor u zgradi sa zlatnim LEED sertifikatom. Pogledajte dron reportažu.
Smešten na raskršću starog i Novog Beograda, u Ulici kneza Miloša, neboder Skyline AFI Tower dosegao je ovih dana svoju punu visinu od 132 metra izvođenjem poslednjeg, trideset i prvog sprata.
Kako smo se uverili na licu mesta, radovi na izgradnji kule započeti u novembru 2020. sada su u fazi postavljanja fasade dok je planirani rok završetka i useljenje predviđen za treći kvartal ove godine.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Skyline Belgrade: Kako će izgledati ceo kompleks
- Kao 6 fudbalskih igrališta: Sagledajte veličinu projekta Prokop iz drona
Pogledajte kako izgleda Skyline AFI Tower iz drona:
Neboder Skyline AFI Tower autorski potpisuje izraelski arhitekta Ami Mur iz biroa MYS Architect.
Da podsetimo, iz kompanije AFI Europe Serbia, koja je investitor projekta, ranije su objavili da je ova funkcionalna biznis kula – u kojoj će se naći 40.000 m2 poslovnog prostora – investicija vredna 73 miliona evra.
Neboder Skyline AFI Tower, kao i ceo kompleks Skyline Belgrade, čija je realizacija planirana u dve faze, autorski potpisuje izraelski arhitekta Ami Mur iz biroa MYS Architects, dok je izvođenje povereno preduzeću Exing B&P iz Beograda.
Terase na svakom petom spratu
Funkcionalnu i oblikovnu analizu, volumetrijski koncept i studijsku analizu mogućnosti i ograničenja izgradnje kompleksa visokih objekata uradio je Bureau Cube Partners, a asistenciju MYS arhitektama na idejnom rešenju, projekat za građevinsku dozvolu uradio je Mašinoprojekt, koji je ujedno zadužen i za nadzor.
Kako je najavio investitor, ova savremena zgrada u potpunosti će biti opremljena svim uređajima visoke tehnologije i sofisticiranom telekomunikacionom opremom, te će u skladu s tim posedovati zlatni LEED sertifikat.
Fasada će biti komponovana od dominantnih staklenih panela i elegantnih horizontalnih aluminijumskih segmenata, dok će svaki peti sprat imati terasu duple spratne visine.
Kancelarijski prostor je organizovan duž čitave visine objekta sa 1.016 kvadrata po spratu.
Prizemlje je predviđeno za maloprodajne lokale, što prema najavama iz AFI Europe uključuje restorane, kafiće, pekare, trafiku, supermarket i apoteku.
Objekat će posedovati i garažu sa 510 parking mesta, dok je pešački pristup predviđen sa platoa iz Ulice kneza Miloša.
11 brzih liftova
Kancelarijski prostor je organizovan duž čitave visine objekta sa 1.016 kvadratnih metara po spratu i može biti podeljen u odvojene celine za izdavanje – od 250 do 920 m2.
Kancelarije će se snabdevati svežim vazduhom uz pomoć Fan coil aparata četvorocevnog tipa, što omogućava da se istovremeno neke kancelarije hlade, a neke zagrevaju, dok će zaposlenima i posetiocima na raspolaganju biti čak 11 brzih liftova.
Faktografija:
- projekat: Skyline AFI Tower
- lokacija: Beograd, Ulica kneza Miloša
- investitor: AFI Europe Srbija
- autor: Ami Moore, MYS
- projekat i nadzor: Mašinoprojekt
- izvođač: Exing B&P
- visina: 31 sprat, 132 metra
- površina: 40.000 m2
- investicija: 73 miliona evra
- početak radova: novembar 2020.
- stanje: februar 2022.
- rok završetka: treći kvartal 2022.
- foto, video: Teodor Jovanović za Gradnja.rs
beograd, grad strašila!
beograd, grad kula, privatnih investitora i njihovih ljubavnica
Ju, što grozno izgleda.
Neverovatno sta pohlepa za novcem uradi.
Imena onih koji su dali dozvole za gradnju da se zapamte.
Beogradu treba jos ovakvih kula, malo da ga modernizuju.
Veoma lepa. Definitivno treba vise takvih kula u BGu. Nek se te stare zgrade vec jednom sruse i nove lepote nek se prave
Neurotična blizina susednih objekata u kompleksu nije bila dovoljna za jezu koju ovaj mastodont proizvodi. Tek slika iz drona pokazuje primitivizam ideje da hipertrofirana visina objekta donosi kvalitetne vizure iz objekta, jer se sve pretvaraju u brlju. Ako na prozorima obezbede uveličavajuća stakla, možda besposleni šefovi zadovolje strast za dominacijom. Uposlenici će se samo osećati smrvljeno. Dočim, da im se obezbedila slika idilične prirode koja obavija objekat, verovatno bi osećaj lebdenja izmamio kreativni entuzijazam pojedinih.