Dvorište kao centralni prostor kuće jednog arhitekte
Objekat čine četiri međusobno povezana betonska paviljona, a iz svakog dela kuće može se kročiti direktno na travnjak.
U želji da svoje vreme podele između milionskog Sao Paula, glavnog grada istoimene brazilske države, i nekog mirnijeg mesta, jedan arhitekta i njegova porodica odlučili su da svoj novi dom izgrade u predgrađu Vinhedo, koje broji oko 80.000 stanovnika.
Završena neposredno pre pandemije, njihova kuća je postala pravi mali raj za roditelje i decu koji se prostire na 400 kvadratnih metara površine, a urađena je prema projektu studija Shieh Arquitetos Associados.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Zelena oaza u srcu Brazila zapravo je ekskluzivna vikendica od betona
- Beli kedar, opeka i hrast za porodični dom jednog arhitekte
Četiri međusobno povezana paviljona
S obzirom na dvoje male dece, prednost je data prizemnom objektu, koji bi bio projektovan tako da se iz spavaćih soba može kročiti direktno na travnjak.
Rešenje je nađeno u dvorišnoj kući koju čine četiri međusobno povezana paviljona: prostor za roštilj (koji omogućava uživanje u pogledu na jezero ispred kuće), dnevni boravak, spavaće sobe i zatvoreni bazen, piše ArchDaily.
Iz svih prostorija može se videti kiša kako zaliva drvo, dok se po sunčanom danu mogu videti deca kako se igraju u bašti.
Dvorište, centralni deo za svakog člana porodice, je svojevrsni genius loci – duh mesta. Iz svih prostorija može se videti kiša kako zaliva usamljeno drvo ipe, vrste brazilskog oraha, dok se po sunčanom danu mogu videti deca kako se igraju u bašti.
Beton kao primarni materijal
U pogledu materijala, zamišljena je stroga paleta sa težnjom da se konstrukcija vremenom poboljša. Kuća je uglavnom napravljena od betonskih blokova (strukturno zidanih), sa setom potpuno izloženih betonskih greda i panel ploča.
Završne obrade prate isti način razmišljanja: pod je ili tvrdo drvo ili portugalski podni mozaik. Kreiranjem mezanina, u dnevnoj sobi je postavljen plafon dvostruke visine – koji dobija senčenje od drvenog paravana usmerenog ka dvorištu.
Ambivalentna upotreba bazena
Bazen za plivanje je natkriven i zatvoren, zagrevan solarnim panelima. Ideja je bila da se uputi poziv na njegovu svakodnevnu, ambivalentnu upotrebu – kao deo strategije za sagorevanje dečje energije i kao mesto pogodno za opuštanje i meditaciju.
Umetnost u prostoru
Plastična umetnost igra istaknutu ulogu u projektu, sa geometrijskim panelom u bazenu koji je posebno dizajnirao Žoao Niče, i vertikalnim platnom na kaminu koje je oslikala umetnica Erika Mizutani.
Grafički prilozi
Foto-galerija
Fotografije: Leonardo Shieh
Kakav predivan atrijum! Oduvek sam želela tako nešto. Ali, nažalost, o nekoj takvoj kući ću morati još malo da maštam, a u medjuvremenu da budem srećna sa onim što imam. Kućicom u cveću, sa lepim dvorištem iza nje pod travom, sa Behatoning bau stazama, i malo dvorišnog nameštaja.
Ali biće jednog dana i ovako nešto, sigurna sam.