BIG dobio zeleno svetlo za prvi plutajući grad na svetu
Sistem heksagonalnih platformi može da izdrži katastrofe poput poplava, cunamija i uragana, a grad će proizvoditi sopstvenu hranu, energiju i slatku vodu.
Južnokorejski grad Busan, UN-habitat i kompanija Oceanic potpisali su istorijski sporazum o izgradnji prvog održivog prototipa plutajućeg grada na svetu.
Projekat arhipelaga Oceanix City dizajniran je od strane arhitektonske firme BIG i prvi put je predstavljen još 2019. godine. Plutajući grad, koji čini sistem heksagonalnih platformi, osmišljen je da izdrži prirodne katastrofe poput poplava, cunamija i uragana, a biće izgrađen uz obalu grada Busan, koji ima 3,4 miliona stanovnika, piše Designboom.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Koautor Angry Birdsa spaja Helsinki i Talin podvodnim tunelom
- BIG povezuje tri kule u Milanu s najvećom urbanom elektranom u Italiji
Život u skladu sa vodom
„Održivi plutajući gradovi su deo arsenala strategija prilagođavanja klimi koje su nam dostupne. Umesto da se borimo sa vodom, naučimo da živimo u skladu sa njom. Radujemo se razvoju klimatskih prilagođavanja i rešenja zasnovanih na prirodi kroz koncept plutajućeg grada, a Busan je idealan izbor za postavljanje prototipa“, rekao je izvršni direktor UN-habitat, Maimunah Mohd Sharif.
Naime, oko 40% svetske populacije živi u krugu od 100 kilometara od obale. Kako nivo mora nastavlja da raste, obalni gradovi se suočavaju sa jedinstvenim demografskim, ekološkim, ekonomskim, društvenim i prostornim izazovima.
Oceanix City se vremenom može povećavati, kao i broj njegovih stanovnika, dodavanjem modularnih platformi.
„Sa složenim promenama sa kojima se suočavaju obalni gradovi, potrebna nam je nova vizija u kojoj je moguće da ljudi, priroda i tehnologija koegzistiraju. Nema boljeg mesta od Busana da se napravi prvi korak ka održivim ljudskim naseljima na okeanu“, rekao je gradonačelnik Busana Park Heong-Joon.
Predviđeno je da plutajući grad inicijalno primi 10.000 stanovnika, ali se on vremenom može povećavati, kao i broj stanovnika, dodavanjem modularnih platformi.
Osim što je otporan na poplave, grad će proizvoditi sopstvenu hranu, energiju i slatku vodu sa potpuno zatvorenim sistemom života bez otpada.
More kao sudbina i budućnost čovečanstva
„Aditivna arhitektura može da raste, transformiše se i organski se prilagođava tokom vremena, evoluirajući od naselja sa 300 stanovnika do grada od 10.000 stanovnika, sa mogućnošću neograničenog skaliranja kako bi se obezbedile napredne nautičke zajednice za ljude koji brinu jedni o drugima i o našoj planeti“, rekao je Bjarke Ingels 2019. godine, tokom predstavljanja projekta,
„Čak 9 od 10 najvećih svetskih gradova biće izloženo porastu nivoa mora do 2050. godine, te je more naša sudbina, a može biti i naša budućnost“, zaključio je Ingels.
Foto-galerija
Grafički prilozi
Rendering: BIG