Dvorišni paviljon u Kelnu po projektu beogradskih arhitekata
Ova oaza za čitanje, uživanje i gledanje utakmica u dvorištu ima klupu koja omogućava sedenje i u zatvorenom i na otvorenom.
U dnu dvorišta, pod krošnjama stabala, koja su svoje mesto tu našla daleko pre kuće, podignut je dvorišni paviljon po projektu beogradskog Unknown studio.
Zona je koncipirana i osmišljena kao mesto za sedenje i uživanje, gledanje utakmica, čitanje… Za distanciranje od kuće i posla koji se nimalo suptilno uvukao u svačiji dom, te svakodnevnih obaveza koje kuća predstavlja.
“Struktura baštenskog paviljona predstavlja dislokaciju u neki drugačiji ambijent, na mesto koje još uvek nije, kao takvo, pod uticajem svakodnevice.” – kažu arhitekte.
Srodni linkovi:
Otvaranjem paviljona on se transformiše u klupu za sedenje iz enterijera ili iz eksterijera.
Paviljon poseduje mogućnost otvaranja prema dvorištu i kući. Svojim otvaranjem on se transformiše u klupu za sedenje iz enterijera ili iz eksterijera. Na taj način, paviljon teži tome da se poistoveti sa malim komadom zelenila i obriše granicu između otvorenog i zatvorenog prostora.
Sam paviljon u svojim najširim zonama ima četiri metra, a od maksimalnog gabarita su oduzimani delovi, kako bi zadovoljili sve neophodne funkcije, bez da naruše integritet zelenih površina.
Niski prozor unutar paviljona, posmatran je kao kadar za postojeće stablo koji naglašava jedinstvo korisnika s dvorištem.
Zona paviljona i intervencije je podignuta na postament, sa dva stepenika različitih materijalizacija, koji za cilj imaju separaciju zone kao zasebne celine, te je na taj način čine antipodom semoj sebi – težnja za povezivanjem i izdvajanjem u isto vreme.
Bočni ulaz u paviljon je delom zastakljen i njegov primarni cilj jeste ostvarivanje veze. Niski prozor unutar paviljona, posmatran je kao kadar za postojeće stablo, te na suptilan način naglašava taj pokušaj jedinstva korisnika s dvorištem.
Zaokružena celina i priča jedne kuće i dvorišta
Ova kuća u nemačkom Kelnu, kojoj paviljon pripada, dosta je stara. Tokom Drugog svetskog rata kuća je pogođena, a potom sanirana i adaptirana, a potom je nedavno dobila i ekstenziju u drvenoj oblozi.
“Ovaj paviljon predstavlja poslednju u nizu intervencija kojom se zaokružuje celina i priča jedne kuće i dvorišta. Do neke naredne rekonstrukcije i do neke naredne potrebe.” – zaključuju arhitekte.
Faktografija
- projekat: Baštenski paviljon R CGN
- lokacija: Keln, Nemačka
- autor projekta: Unknown studio doo, Beograd
- projektni tim: Jovana Miletić, Miloje Krunić
- saradnici: Milan Grubanov
- godina: 2020.
Kad ste već ovde…
Koliko je lepo videti domace arhitekte sa pismenim projektima u inostanstvu.Bravo!