Arhitekta Branko Stanojević sa svojim saradnicima osvojio je prvu nagradu na konkursu za proširenje „Kristala“ na Ušću.
Muzej savremene umetnosti u Beogradu u saradnji sa Udruženjem arhitekata Srbije raspisali su sredinom jula javni otvoreni jednostepeni arhitektonski konkurs za idejno rešenje paviljona MSU u Beogradu, sa proširenjem magacinskih kapaciteta muzeja.
Žiri u sastavu arh. Miloš Komlenić, Marijana Kolarić, prof. dr Dubravka Đukanović, dr arh. Milorad Mladenović i arh. Nada Jelić) doneo je jednoglasno odluku:
Prva nagrada (800.000 dinara)
Autor: Branko Stanojević,
Saradnici: Ana Komnenić, Dimitrije Prelić, Andrea Stanković
Druga nagrada (400.000 dinara)
Autori: AKVS arhitektura
Anđela Karabašević Sudžum, Vladislav Sudžum, Ana Petrović, Aleksa Bekić, Marija Matijević
Saradnik: Teodora Simonović
Treća nagrada (200.000 dinara)
Rad je urađen u okviru NORMOTIC Beograd
Autor projekta: Dmitrović Zoran
Projektanti: Radojlović Marija, Bjelić Marija, Nešić Tamara, Abramović Nikola, Blagojević Nenad
Kad ste već ovde…
Branko Mitrović ?
prvonagrađeni rad mi deluje ok
Da li je ovo realno?
Nešto nije ok?
Pa naravno da nije ok!
-Ovaj trend u arh koji zadigne tlo, ispod metne neku funkciju bi sigurno digao kosu sa glave projektantu MSU-a.
Njegovo, vanvremensko, vredno resenje i ovaj svudatrpajuci oblik resavanja neke javne povrsine (od Slavije, pa recimo ideje za trg u Podgorici (itd, itd, itd)) prosto ne mogu zajedno da bitisu jedan uz drugi.
Ne ide, pa ne ide. Bolje je postaviti i obican volumen, neko geometrijsko telo, po ziboru, a posle detraljne analize, negoli ovakvo sto.
Ja tako mislim, tako sam mozda stekao stav ucenjem, istrazivanjem, posmatranjem, uporedjivanjem onoga sto je vrednost u svetskim okvirima, dokazano …(da li je jasan moj stav, da ne pisem vise? -srdacan pozdrav)
Ja ne znam zašto ne naprave neki kafić tamo ili tome slično – nešto što će privući ljude, neku prodavnicu da im se nešto proda…
Ako odete u Muzej Amsterdama, posle obilaska završite u suvenirnici i kafiću. Ako odete u Muzej Mercedesa u Štutgartu, posle višečasovnog obilaska završite u kafeteriji. Svuda po Evropi su Muzeji mašine za pravljenje para – takozvana kulturna industrija.
Meni bi bilo cool da je tu neki kafić ili restoran u Mid Century stilu.
Dragane, konkurs i jeste bio za paviljon muzeja u kojem ce biti kafe/restoran i prodavnica.
Ozbiljno? Nisam stekao takav utisak na osnovu prikazanih rendera. Nisam čitao pragram konkursa, pa je to možda i do moje neinformisanosti.
Na primer, mi i da hoćemo da organizujemo neki Archi Party u Beogradu, nemamo gde.
Pogledaću malo još pobednička rešenja. Baš me zanima koji su kapaciteti u pitanju.
Ne postoji kod nas kultura kafe-a kod nas od kafica naprave, piceriju, palacinkarnicu i restoran dok se okrenes, onda bi muzej bio pored kafane koja petkom subotom i nedeljom ima muziku jer je *u takvom kraju*
Ne treba kafic, mali kiosk sa kafe aparatom max…inace ode muzej dodjavola, ionako sad muzej pati zbog splavarenja ispred…
Šta vi imate protiv kafana i splavova?
Pa, ljudi iz Zagreba, Sarajeva, Evrope… ne dolaze u Beograd zbog Muzeja savremene umetnsoti, već zbog kafana, noćnih klubova i splavova.
Treba se više baviti arhitekturom noćnih klubova. Naši kafiči, kafane i rastorani su puni, a muzeji i galerije prazni. To je činjenica.
To sto se mi promovisemo kao jeftina zabava je dublji problem od arhitekture, istina je da nasi pojedini muzeji imaju vise za ponuditi od mnogih regionalnih al avaj mi smo splavarski magnet evrope, to dobro ide…
Ne vezujemo valjda MSU jedne drzave za turiste iz ZG, SA, ili bilo odaklel????
Prvo mislimo na svoje gradjane, njihovu( nasu) kulturu, obrazovenje, tradiciju, zar ne???
Ili da??
?
ne znam, nisam vise pametan…
-nadam se da ce mi neko pojasniti i uputiti me zasto se i zbog koga grade objekti nekih institucija, koji su prioriteti, koji povodi a koji uzroci, koji benefiti, namerni i usputni…itd
Druže, u muzeje idu turisti. Ne lokalci. Dijaspora kad dođe u Beograd, ide na Port da sluša Amadeus Bend kako peva pesme Ace Lukasa… Jedimo Marina Abramovič može da natera ljude iz Beograda da odu u Muzej savremene umetnosti. Budimo realni.
Gde li se kod nagrađenih radova nalaze skladišno-magacinski prostori kojih je po programu bar 5 puta više od površine paviljona?
“Другу програмску целину чини додатни нови магацински простор, у смислу допуне или проширења
постојећих капацитета Музеја савремене уметности. Нови магацини и оставе (не депои музеја) осим
складишног простора, укључују и минимални канцеларијски простор са санитарним чвором за запослене.“ (citat iz Progranskih uslova)
Malo su se zabrojali. Bavili su se samo prostorom paviljona.
Ko još obraća pažnju na program? Važan je koncept!
https://konkurs-msu.rs/web-izlozba
ovaj prvi render me podseća kao plato na slaviji što su izdignuli betonsku ploču za sedenje da se gleda fontana ,a ispod bi trebalo biti suvenirnica, cvećara,kafića samo je ovde kao krov ozelenjen ? ubrzo će u srbistanu taj krov postati klizalište za decu zimi ,a za skejtere poligon u toku leta….ovaj drugi render podseća na izložbene panele za fotografije kakve postavljaju na kalmegdanu
Ništa posebno. Na web izložbi ima mnogo interesantnijih rešenja. Žiri je ovoga puta zakazao.
Meni je prvonagrađeno rešenje elegantno i svedeno. Nije nametljivo iz strane glavnog ulaza. Otvara se ka raci – što je pozitivno. Ima taj kosi deo krova gde može da se pravi piknik. Ima i prostrana terasa i prostor na zatvorenom. Jako primereno rešenje. Mislim da je Žiri ispravno postupio.
Prvi promašaj je bila intervencija Todorovića koji se iskazao sa onim g….. želeći verovatno da pokaže kako je bolji arhitekta od Antića i Raspopovićeve. A ovo prvonagrađeno rešenje svojom bezličnom formom ništa manje ne skreće pažnju na sebe. Todorović se bar potrudio da napravi neku arhitekturu … i omanuo.
Mi bolje arhitekte od njih danas nemamo.
A to je sve zasluga vas, starijih kolega.
Najzanimljiviji aspekt prvonagrađenog rešenja je bezbednost i ograda na krovu. Ah da, nema je… Zbog ovoga se pada, i na fakultetu i u stvarnom životu.
Eeee, ako bi se stavila ograda na renderu (što je po svim propisima obavezno), onda projekat ne bi bio tako lep i upećatljiv – tako čist u svojoj pojavnosti.
Možda se zbog ovoga pada u stvarnom životu, ali se na domaćim konkursima osvaja prva nagrada. Zato ih ozbiljni biroi više i ne rede – što se po listi učesnika može i videti.
Ako mogu da napomenem, na fakultetu se više u obzir ne uzima ni gravitacija, a kamo li ograda po propisanim standardima.
Ko još obraća pažnju na ogradu. Važan je koncept!
Koga zanima leteća arhitektura, može da dođe i pogleda najsavremenije trendove u ovoj oblasti:
http://www.arh.bg.ac.rs/2021/09/21/nedelja-sa-arhitekturom/?pismo=lat
Ulaz je slobodan.