Kuća u Zagorju od unakrsno lameliranog drveta (CLT)
Za CLT se kaže da je ‘novi beton’ jer ima karakteristike i potencijal da delimično zameni taj najčešće korišćeni građevinski materijal.
Prema projektu arhitektica Marine Zajec iz biroa ARHITEKTURA E.L.I. nedovršena kuće iz 80-ih godina u Hrvatskom zagorju nadgrađena je korišćenjem novim nosivim sistemom drvene gradnje – CLT, odnosno unakrsno lamelirano drvo. Ovaj drvni materijal relativno je nepoznat na našem području, ali on se u Evropi sve više primenjuje zahvaljujući odličnim karakteristikama, kao što su čvrstoća na pritisak i zatezanje.
„Novi beton“
– Za CLT se kaže da je ‘novi beton’ jer ima karakteristike i potencijal da delimično zameni taj najčešće korišćeni građevinski materijal – u smislu logike gradnje i načina na koji se pristupa samom projektovanju, pri čemu ne treba voditi računa o rasterima drvenih stubova i greda, nego se radi s punim nosivim zidom, što omogućava rad kao s betonom. Takođe, CLT nosivi zidovi debljine samo 10 centimetara za klasičnu dvoetažnu stambenu kuću podnose sva potrebna opterećenja, a ujedno smanjuju odnos bruto i neto površine. – ističe za Dom i dizajn arhitektica Marina Zajec.
Pri nadgradnji ove kuće korišćeni su CLT paneli koji su postavljeni postojeću konstrukciju stare kuće.
CLT nosivi zidovi od 10cm za podnose sva potrebna opterećenja, a ujedno smanjuju odnos bruto i neto površine.
Kuća je projektovana prema potrebama bračnog para. Osim želje za niskoenergetskom kućom i gradnju drvetom, vlasnici su imali ideju da se stvori ugodna kuću povezana s prirodom, koja pruža visok nivo komfora članovima porodice koji u njoj stalno borave ili dolaze u posetu. Važno im je bilo unutar zadane kvadrature postići tri spavaće sobe s sopstvenim kupatilima kao i zajedničke prostore za druženje, radni deo i biblioteku. Takođe, imali su i neke želje u enterijeru, iz kojih je proizašao „soft“ industrijski stil uređenja.
Vidljiva CLT konstrukcija
Korisna površina kuće iznosi 188 kvadrata. S obzirom na postojeće zidane etaže, najniža, potpuno zakopana pretvorena je u tehničku, a druga poluukopana etaža osmišljena je kao ulazna. Tu se nalazi dnevni deo s kuhinjom, trpezarijom i boravkom koji ima direktan izlaz u spoljašnji prostor, zatim manji toalet za goste, ostavu kao i vešeraj.
Već na samom ulazu uočavaju se izuzetno vešto prostorno osmišljene poluetaže i etaže, koje su povezane stepeništem. Posebno je zanimljiva i CLT konstrukcija ostavljena vidljivom u enterijeru, gde dolazi do izražaja u kombinaciji s elementima industrijskog dizajna: čelični profili i ograda na stepeništu, liveni pod od epoksi smole bele boje, kamin čiji se dimnjak diže uz stepenište do zadnje etaže, ogoljena rasvetna tela…
CLT konstrukcija ostavljena je vidljivom gde dolazi do izražaja u kombinaciji s elementima industrijskog dizajna.
Većinu enterijerskih elemenata i njihov raspored dizajnirala je arhitektica Marina Zajec. Na primer, kuhinja koja se sastoji od ugradnog dela i ostrva zanimljiva je po drvenim okvirima rađenim po meri unutar kojih su postavljeni kuhinjski elementi i uređaji s spoljašnjom oblogom od brušenog čelika.
Na zidu je, pak, vodootporan materijal mikrotoping. Uz ostrvo se nalazi veliki trpezarijski sto kao i nekadašnja niša koja je iskorišćena kao mala ostava te dodatnim vertikalnim zelenim zidom odvojena od same trpezarije. Ono što nije rađeno po meri, većinom je kupljeno u Ikei, poput nameštaja u boravku.
Hotelski tip spavaćih soba
Investitori su želeli hotelski tip spavaćih soba sa zasebnim kupatilima, pri čemu je veća soba osmišljena s dvoetažnim delom, tako da su elementi koji se koriste tokom dana smešteni ispod više ploče – pojašnjava arhitektica.
Za rad od kuće
Treća spavaća soba sa zasebnom kupatilom i dvoetažnim delom nalazi na najvišoj etaži, u potkrovlju, pa je izolovanija od ostalih. Osmišljena je u nekoliko zona: radni kutak, garderoba kao i spavaći deo s izlazom na krovnu terasu, koja je uvučena u volumen građevine.
Kad ste već ovde…