Kako će izgledati rekonstruisana klinika Laza Lazarević
Izgradnja nove zgrade treba da modernizuje i poveća kvalitet usluga, dok će Doktorova kula postati Muzej psihijatrije.
U organizaciji Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Vlade Republike Srbije pokrenuta je izrada tehničko-projektne dokumentacije za dogradnju i rekonstrukciju klinike za mentalne bolesti Laza Lazarević.
Kompleks koji čini kliniku u okviru KCS sastoji se iz četiri objekta, od čega su dva privremena montažna, planirana za rušenje i objedinjavanje u novoj zgradi. Novi objekat ne planira veliko povećavanje kapaciteta, ali podrazumeva značajnu funkcionalnu i tehničko-organizacionu transformaciju. U tom smislu formiran je objekat spratnosti Su+P+2, po svojoj formi je izlomljenog oblika „L“, što daje utisak objekta poluatrijumskog tipa, piše Beobuild.
Bela fasada presečena je delovima od prirodnog drveta, koji naglašavaju vertikalnu i horizontalnu denivelaciju.
Izgradnja nove zgrade treba da modernizuje i poveća kvalitet usluga kroz integraciju sada odvojenih funkcija, podeljenih u tri objekta. U najgorem stanju je takozvana Dnevna bolnica, koja se trenutno nalazi u montažnim barakama, ali će zajedno sa dispanzerom biti smeštena u novoprojektovanom krilu. Zajedno sa administrativnim delom i arhivom, koji se trenutno nalaze u istorijskom zdanju Doktorove kule, ova dogradnja omogućiće oslobađanje sadašnje zgrade za potpuno novu funkciju najstarije građevine u okviru kompleksa psihijatrijske ustanove Laza Lazarević.
Doktorova kula postaje Muzej psihijatrije
Kao jedan od vrednih spomenika kulture i očuvanih objekata iz ere Obrenovića, predstavlja i prvu psihijatrijsku ustanovu na Balkanu, osnovanu još 1861. godine. Projektom je predviđeno da se ova zgrada nakon otvaranja nove Dnevne bolnice pretvori u Muzej psihijatrije, sa stalnom izložbom, sobom za seminare, kao i kancelarijama naučno-istraživačke i obrazovne službe.
Drvena fasada
U okviru novoizgrađenog objekta Dnevne bolnice i dispanzera ukupne površine 3.640 m2, kapaciteta za 90 korisnika, nalaziće se sve potrebne funkcije za nesmetan prijem i smeštaj pacijenata, uključujući dijagnostiku, specijalističke i konsultativne preglede, terapijske prostorije, lekarske sobe itd. U svakom krilu postoji stepenište kao deo vertikalne komunikacije, ali samo jedno sa liftovskim jezgrom u sredini. Spoljni izgled objekta karakteriše bela fasada sa delovima od prirodnog drveta, koji različitim tonovima naglašavaju vertikalnu i horizontalnu denivelaciju. Više fotografija pogledajte na Beobuildu.
Kad ste već ovde…
Izuzetno nemastovito.