Kompozitna armatura Steklonit od staklenih vlakana
Vreme je za ekološku armaturu koja je dvostruko jača od čelične, a 40% jeftinija.
U najvećem broju slučajeva u građevinarstvu koriste se proizvodi koji su dobijeni od čelika, betona i drveta. Čelik je materijal koji je prihvaćen u svim zemljama sveta kroz brojne propise, standarde i normative.
Kroz dugi niz godina u istoriji ispitivana su sva svojstva ovog materijala. Izučena je molekularna struktura, formirani su jasni konstitutivni modeli koji matematički opisuju ponašanje materijala, definisane su hemijske, mehaničke, termičke i ostale karakteristike. Sve ovo dovelo je do standardizacije i upotrebe čelika u brojnim granama privrede sa velikom sigurnošću u konačne rezultate njegove primene.
Specijalan tip kompozitnog materijala koji se pravi od staklenih vlakana našao je primenu u građevinarstvu kao veliki konkurent armaturnom čeliku.
Za izradu nosećih elemenata u građevinarstvu najčešće se koriste čelični profili ili armirano betonski elementi sa armaturnim čelikom. Najvažnije karakteristike armaturnog čelika su čvrstoća na pritisak, čvrstoća na zatezanje, termički koeficijent, zapreminska masa i modul elastičnosti. Na osnovu ovih karakteristika definisane su klase i oznake čelika.
U novijoj istoriji, sa porastom broja stanovništva na celokupnoj planeti, dolazi do ekspanzije i u oblasti građevinarstva. Sa druge strane, prirodni resursi i proizvodi koji se dobijaju od njih postaju ugroženi i nedovoljni. Javlja se potreba za pronalaženjem alternativnih resursa i materijala koji treba da zadovolje sve potrebe.
Jedan od novih materijala koji se ubrzano razvija u poslednjim godinama je kompozit na bazi stakla i plastike i drugih vrsta materijala. Specijalan tip kompozitnog materijala koji se pravi od staklenih vlakana našao je primenu u građevinarstvu kao veliki konkurent armaturnom čeliku, kaže Radivoje Pavlović iz kompanije Zlatex doo koji je zastupnik ruske kompozitne armature Steklonit.
Uporedna analiza
Jedan od najpoznatijih svetskih proizvođača stakloplastične armature je kompanija Steklonit iz Ruske Federacije, koja je poslednjih godina razvijala kompozitnu armaturu. Karakteristike ove armature su ispitivane godinama i u Ruskoj Federaciji su već standardizovane. Kao posledica toga formirani su standardi koji se koriste ne samo za proizvodnju i ugradnju Steklonita već i za projektovanje betonskih konstrukcija koje su armirane sa ovim materijalom.
Steklonit je pokazao značajne prednosti u odnosu na armaturni čelik sa gotovo svim karakteristikama.
Čvrstoća na pritisak i zatezanje je veća kod kompozitne u odnosu na čeličnu armaturu.
Na osnovu prikazanih vrednosti iz prethodne tabele može se zaključiti sledeće. Čvrstoća na pritisak i zatezanje je veća kod kompozitne u odnosu na čeličnu armaturu. Što se tiče zapreminske mase ona je kod ovog inovativnog materijala manja, a isto važi i za modul elastičnosti.
Pored povoljnih mehaničkih i termičkih karakteristika, dodatne prednosti ove kompozitne armature su i trajnost tj otpornost na koroziju i hemijske agense, nema magnetno polje, ima električnu izolaciju, a ništa manje važno je što je i do 40% jeftinija od čelične armature. Takođe, Steklonit je jednostavan za rad i predstavlja ekološki povoljan materijal.
Primena kompozitne armature
Kompozitna armatura ima širok spektar primene. Može se upotrebiti za temelje, košuljice, industrijske podove a dobrodošla je i u lаkim i teškim betonimа (penobeton, betonske ploče, betonske tаble, monolitni temelj). Kompozitna armatura se dobro pokazala čak i pri učvršćivanju obаlа i dokovа kao i kod pomorskih i lučkih struktura.
Može se koristiti u obliku mreže i šipki u betonskim konstrukcijаmа objekаtа rаzličitih nаmenа. Kompozitna armatura ima široku primenu i u izgrаdnji mostovа i putevа. Može se koristiti za ulične i trotoаrske pločnike, ogrаde, ivičnjаke, stubove, potpore ali i za železničke pruge.
Kad ste već ovde…