Paviljon za slušanje kiše u kineskom kampusu
Kada pada kiša, studenti će moći da uživaju u vizuelnom i akustičnom doživljaju.
U vremenu kada teme održivosti i približavanja prirodi postaju sve važnije, dobro je razmotriti kako svaki arhitektonski element može da ima dvojaku funkciju i tako potpomogne svom okruženju. Kako se u kineskoj arhitekturi veoma insistira na tradiciji, pa tako i na tradicionalnim elementima kao što je bunar, upravo je on postao centralno mesto novog paviljona u okviru kineskog kampusa u mestu Hefei.
Kada pada kiša, posetioci će moći da uživaju u vizuelnom i akustičnom doživljaju.
Kako bi se očuvala harmonija između čoveka i prirode, kao i modernog i tradicije, arhitekte iz biroa TJAD kreirale su paviljon od 137 kvadrata sa improvizovanim bunarom koji osim stvaranja ugodnog prostora za sedenje na otvorenom, služi za čuvanje kišnice ali i za slušanje kiše.
Prilikom kreiranja nove topografije, bunar sa paviljonom pozicioniran je na istočnoj strani kampusa i u padini uzvišenja visine oko 10 metara, što je dovelo do jake veze između paviljona i brda. Dva zida paviljona kao da ograničavaju brdo, a istovremeno je ovaj prostor usmeren na njega.
Kišna zavesa
Krovna konstrukcija paviljona usmerena je ka unutra kako bi se kiša slivala kroz centralni otvor širine 30 centimetara i oblikovala „kišnu zavesu“ prilikom padanja, pišu arhitekte za ArchDaily. Kada pada kiša, posetioci će moći da uživaju u vizuelnom i akustičnom doživljaju kao i da iskuse iskonski odnos između čoveka, prirode i tradicije.
Krovna konstrukcija paviljona usmerena je ka unutra kako bi se kiša slivala kroz centralni otvor širine 30 centimetara.
Bunar zauzima centralno mesto novog paviljona u okviru kineskog kampusa u mestu Hefei.
Kad ste već ovde…