45. Salon arhitekture: Arhitektonski život mora da se vrati u institucije
Ovogodišnja postavka okuplja 61 odabrani rad iz profesionalne kategorije i 24 studentska rada, a izložba će moći da se pogleda do 29. aprila.
U utorak je u prisustvu velikog broja zvanica u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu svečano otvoren 45. po redu Salon arhitekture, najznačajnija izložba arhitektonskog stvaralaštva u Srbiji, čija je ovogodišnja tema „Salon dijaloga“.
Prisutnima su se tom prilikom obratili Biljana Jotić, direktorka MPU, Igor Marsenić, izvršni menadžer ASAP-a, partnera manifestacije, te Danijela Vanušić, pomoćnica ministarke kulture za pitanje kulturnog nasleđa i digitalizacije.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Salon arhitekture Novi Sad: Proglašeni dobitnici nagrada i priznanja
- Asocijacija srpskih arhitektonskih praksi obeležila godišnjicu postojanja
Kvalitet zadržan uprkos usponima i padovima
Otvarajući izložbu, Vanušić je istakla da je od svog početka 1974. godine Salon arhitekture ostao prepoznatljivo ime kao prestižna gradska manifestacija, koja je prošla kroz brojne uspone i padove, ali je zadržala kvalitet.
Podsetivši da MPU godinama gradi most između tradicije i savremenosti, Vanušić je ocenila da se ovogodišnja tema bavi dijalogom i upućuje na promišljenije uloge arhitekte i grada.
„Svaki arhitektonski projekat koji utiče na sudbinu grada predstavlja sponu sa njegovim budućem trajanjem“ – istakla je Vanušić, istoričarka umetnosti po struci.
Mi svi u ASAP-u verujemo da arhitektonski život mora da se vrati u institucije.
Arhitekta Igor Marsenić je istakao da je MPU otvorenošću prema vaninstitucionalnim telima pokazao kako treba da deluju savremene institucije kulture, prvenstveno kao medijatori dijaloga u društvu, u ovom slučaju arhitektonskoj struci.
„Važno je da o svim temama koje nas dodiruju možemo slobodno da razgovaramo. Mi smo prepoznali MPU kao takvu instituciju. Mi svi u ASAP-u verujemo da arhitektonski život mora da se vrati u institucije“ – rekao je na otvaranju izvršni direktor ASAP-a.
Široka generacijska lepeza autora
Biljana Jotić je objasnila da postavka okuplja 61 odabrani rad iz profesionalne kategorije i 24 studentska, i da je „pored širine dijapazona različitih iskustava i praksi arhitektonskog oblikovanja, široka i generacijska lepeza“.
Ona je istakla kao „izuzetno važan deo salona“ međunarodni žiri, kog čine arhitektonski stručnjaci Verner Zobek, Ljiljana Blagojević, Aleksandar Zeljić, direktorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Dubravka Đukanović, Marjana Radović, Marija Maruna i Ljubica Arsić.
Osim Gran prija, žiri će dodeliti nagrade i pohvale po kategorijama, dok je novina nagrada publike.
Autori koncepta su članovi i članice Saveta – Biljana Jotić, arhitekte Relja Petrović, Predrag Milutinović, Danilo Dangubić i Milka Gnjato. Za dizajn vizuelnog identiteta izložbe bila je zadužena Dejana Cvetković, za prostorne postavke izložbe Turbina i Relja Petrović.
Izložba traje do 29. aprila, a osim Gran prija, žiri će dodeliti nagrade i pohvale po kategorijama, dok je novina nagrada publike, sa ciljem da se uključi javnost, kao i priznanja koje dodeljuje Savet za izvedeni projekat van kategorija.
Dodela nagrada ovog puta će se održati u svečanoj atmosferi na kraju programa koji prati ovogodišnji Salon.