Bez oplate, bez armature: Prvi na svetu 3D štampani TV studio
Betonski zid od inovativnog maltera integrisan je sa sistemom osvetljenja sastavljenom od 14 LED traka umetnutih horizontalno u prefabrikovane spojeve.
Izgradnja 3D štampom omogućava arhitekturi da istražuje inovativne forme, strukture i materijale, pružajući tako nove puteve za kreativno razmišljanje. Progresivno šireći svoje granice, 3D štampa integriše druge postojeće tehnologije, kako bi omogućila nove upotrebe i tipologije.
Baš takav slučaj je i sa radom dizajnera iz Beča Filipa Aduaca, koji kombinuje 3D štampane strukture sa LED osvetljenjem, dodajući novi sloj složenosti u projektu prvog na svetu 3D štampanog televizijskog studija.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Vučji ranč: Armija robota gradi najveće naselje sa 3D štampanim kućama u Americi
- Štampanje enterijera: Ovaj butik napravljen je od 3,3 tone plastičnog otpada
Besprekorno spojeni talasasti segmenti
Kombinujući ručne i automatizovane tehnike, 3D štampanjem je kreiran betonski zid od inovativnog maltera na bazi belog cementa. Od ukupno 60 segmenata celokupne strukture, zid čini deset segmenata.
Talasasti segmenti su međusobno besprekorno spojeni i ručno zašrafljeni u horizontalne ravni, tako da se zid u budućnosti može rastaviti.
Glavni sistem osvetljenja se sastoji od 14 LED traka umetnutih horizontalno u prefabrikovane spojeve.
Kako je Filip Aduac objasnio za ArchDaily, na ovom projektu je primenio inovativan pristup metodi izgradnje 3D štampom uključivanjem LED osvetljenja.
Ova strategija hibridnih materijala integriše betonsku strukturu od 630 centimetara ukupne širine, 330 centimetara dubine i visine 230 centimetara, sa glavnim sistemom osvetljenja koji se sastoji od 14 LED traka umetnutih horizontalno u prefabrikovane spojeve.
Štampanje kao održivija varijanta
Primenom iste debljine LED traka i slojeva za štampanje, tehnologija osvetljenja je harmonično integrisana u dizajn zida. Svi LED elementi su povezani sa sistemom osvetljenja studija kompjuterskom kontrolom.
Za razliku od konvencionalnih metoda izgradnje betonske konstrukcije koje koriste veliku količinu resursa, 3D štampani betonski zidovi predstavljaju mnogo održiviju varijantu.
Ova struktura ne koristi nikakva ojačanja, što pojednostavljuje bilo kakvu dalju reciklažu.
Tako, na primer, izgradnja unutrašnjih prostora na ovaj način ne zahteva oplatu. Pritom, ova struktura ne koristi nikakva ojačanja, što pojednostavljuje bilo kakvu dalju reciklažu.
Želeći da dizajniraju prepoznatljiv enterijer novog studija, Casinos Austria i Austrian Lotteries Group su angažovali Filipa Aduaca kako bi osmislio strategiju i realizovao prvi 3D štampani studio za snimanje.
Ovaj projekat je razvijen u saradnji sa scenografom Dominikom Frejnšlagom i firmom koja se bavi 3D štampanjem betona incremental3d.