3D skeniranjem otkriven vodovodni sistem ispod Maču Pikčua
Ceremonijalni vodeni kompleks, napravljen od kamena, sastoji se od glavnog oltara i 14 okolnih kupatila koja su se snabdevala vodom iz „svete reke“ Urubamba.
Maču Pikču, poznat kao „izgubljeni grad Inka“, koji se nalazi u peruanskim Andima na visini od 2.430 metara, jedan je od najpoznatijih arheoloških kompleksa i jedno od sedam čuda savremenog sveta.
Na ovoj drevnoj lokaciji tokom proteklog januara sprovedeno je istraživanje pod nazivom „Analiza toka vodenog kanala Inka na osnovu 3D laserskog skeniranja zemlje i UAB modela na arheološkom nalazištu Čačabamba“, tokom kog se došlo do veoma zanimljivih saznanja.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Hotel u Turskoj sagrađen iznad drevnih ruševina
- Kako je Medeljin pretvorio stare vodene rezervoare u javne parkove
Vodeni kompleks napravljen od kamena
Istraživanje je potom objavljeno u časopisu Journal of Archaeological Science, a sproveo ga je poljski tim naučnika koji čine Dominika Sježkovska, Bartlomiej Ćmijelevski, Kšištof Volski, Dabek Paveł, Hoze M. Bastante i Izabela Vilčinska.
Istraživanjem se došlo do saznanja o prisustvu vodenog kompleksa napravljenog od kamena, koji se nalazi na manje od osam kilometara udaljenosti od citadele Inka, odmah uz ceremonijalni centar Čačabamba, piše ArchDaily.
Istraživanjem je otkriveno desetak malih građevina koje su snabdevale vodom arheološki i ceremonijalni kompleks Čačabamba.
Zbog složenosti pristupa lokaciji istraživanje je moglo da se sprovede samo korišćenjem nove tehnologije, koja je po prvi put primenjena u ovom regionu.
Naučnici su se koristili tehnikom trodimenzionalne dokumentacije kako bi izradili hidrodinamičke proračune arheoloških ostataka. Ovo je izvedeno pomoću LiDAR sistema za skeniranje, koji radi na osnovu laserskih impulsa.
Istraživanjem je otkriveno desetak malih građevina koje su snabdevale vodom arheološki i ceremonijalni kompleks Čačabamba.
Kupatila ceremonijalnog karaktera
Ovaj vodovodni sistem nalazi se na pretežno ravnom terenu u dolini Vilkanota u jugoistočnom Peruu, na nadmorskoj visini od 2.170 metara.
Istraživanje hidrauličkog sistema je pokazalo da je sistem činio glavni oltar i 14 okolnih kupatila i da su svi zajedno imali ceremonijalnu ulogu u skladu sa ceremonijalnim karakterom lokaliteta.
Čačabambin vodovodni sistem je, pretpostavlja se, bio posebno namenjen za izvođenje rituala pročišćenja. Vodom se napajao iz reke Urubamba, koju su Inke smatrale svetom.
Kada biste došli tamo, morali ste da svratite u Čačabambu kako biste se okupali i bili čisti, te takvi došli do Maču Pikčua.
„Samo su veoma privilegovani ljudi mogli da dođu do Maču Pikčua, jer je to bilo veoma posebno mesto. Kada biste došli tamo, morali ste da svratite u Čačabambu kako biste se okupali i bili čisti, te takvi došli do Maču Pikčua“, objasnila je Dominika Sježkovska, zamenica direktora Centra za studije Anda na Univerzitetu u Varšavi, koja je vodila ovo istraživanje.
Maču Pikču, najpoznatiji grad Inka u istoriji, ostao je fascinantan i zagonetan kompleks. Ovo novo arheološko istraživanje nam može pomoći da bolje razumemo i dublje prodremo u suštinu života u svetoj citadeli na Andima.